Ertuğrul Özkök Fenerbahçe'nin davası için UEFA'ya gidiyor

Sarı lacivertliler, yarın UEFA Tahkim Kurulu’na 2+1 yıl Avrupa Kupaları’ndan men cezası için itiraz edecek. Tanık olan Özkök de Sivas maçına yönelik “Çanta geldi, para alındı” iddialarına açıklık getirecek.

Diğer Haberler

Ertuğrul Özkök Fenerbahçe'nin davası için UEFA'ya gidiyor Yarın 08.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkacak özel uçak, Fenerbahçe’nin savunmasının en büyük kozlarını İsviçre’ye götürecek. Uçağın yolcuları arasında, İbrahim Akın’dan, kaleci Korcan’a, Hürriyet Yazarı Ertığrul Özkök'e kadar çarpıcı isimler var.

UEFA Disiplin Kurulu’nun F.Bahçe’ye 2 artı 1, Beşiktaş’a da 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası vermesinden sonra, UEFA Tahkim Kurulu’na yapılan itirazda sarı lacivertli kulübün en büyük kozlarından birinin, dinleteceği tanıklar olacağı bilgisi kulislerde dolaşıyordu.

Peki, kimdi bu tanıklar? Ne sıfatla ve ne söyleyeceklerdi? Bir veya iki tanığın kim olduğu yolunda yazılıp çizildi ancak kesin liste hiç bilinmedi. Hürriyet çarpıcı isimlerle dolu tanık listesinde kimlerin olduğunu kulüp çevrelerinden öğrendi.

MEHMET YILDIZ GİTMEYEBİLİR

F.BAHÇE’nin yarın 08.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kaldıracağı özel uçakla İsviçre’nin Nyon kentine gidecek isimler arasında çok ilginç simalar var. Sarı lacivertlilerin tanık listesi, sanıldığı gibi 20 değil, 12 kişiden oluşuyor. Listedeki Mehmet Yıldız’ın İsviçre’ye gitmesinin kesin olmadığı belirtiliyor. Fenerbahçe’nin uçağındaki tanıklardan kaçının duruşmada dinleneceğine, Tahkim Kurulu karar verecek.

1-Ertuğrul Özkök

F.Bahçe’nin şampiyonluğunu ilan ettiği maçı Sivas’ta izledi ve gözlemlerini Hürriyet’te yazdı. Ardından şikeye dayanak gösterilen bazı olayların aslında nasıl yaşandığını köşesinde okurlarına aktardı.

2-İbrahim Akın

O dönem İstanbul BŞB takımında oynarken Fenerbahçe-İBB ve Beşiktaş İBB karşılaşmalarında şike yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Halen TFF’den ceza aldığı için futbol oynayamıyor.

3-Mehmet Yıldız

İddiaların ortaya atıldığı sezon Sivasspor’da forma giyiyordu. Sivaspor-Fenerbahçe karşılaşmasında şike yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay ceza aldı. Geçtiğimiz sezon Mersin İdmanyurdu kadrosundaydı.

4-Orhan Şam

İsmi şike davasında çok ön planda olmadı. Ancak şikeli olduğu iddia edilen Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında oynadı ve sarı lacivertlilere 1 gol attı. Daha sonra F.Bahçe’ye geldi. Şu an Kasımpaşaspor’da.

5-Korcan Çelikay

2010-11 sezonu finalinde Sivas-F.Bahçe maçında kaledeydi. Yediği gollere karşılık kız kardeşi üzerinden mini cooper aldığı iddia edildi. Böyle bir kardeşi olmadığı ortaya çıktı. 5 ay tutuklu kaldı, 1 yıl, 3 ay ceza aldı.

6-Serdar Kulbilge

Şike davasında adı çok geçse de beraat etti. TFF sportmenliğe aykırı davranıştan 3 maç ceza verdi. Şu an Bolu futbolcusu.

7-Turgut Şahin

Şike soruşturmasında ismi fazla tartışma konusu olmadı. Şike olduğu iddia edilen Fenerbahçe-Ankaragücü maçında Başkent temsilcisinin formasını giydi. Şu an Gaziantepspor’da oynuyor.

8-Ümit Aydın

Eski futbolcu. O dönem serbest menajerlik yapıyordu. Fenerbahçe- Ankaragücü karşılaşmasında şikeye karıştığı gerekçesiyle gözaltına alındı ancak mahkemede yargılanmadı.

9-Murat Öztürk

Şike davasında o da yargılandı. Fenerbahçe adına bazı görüşmeler yaptığı iddia edildi. Mahkeme sonunda beraat etti. Halen sarı lacivertli takımın kaleci antrenörlüğünü yapıyor.

10-Erdem Konyar

Emmanuel Emenike’nin menajeri. Şike davasında tutuksuz olarak yargılandı. Mahkeme sonunda beraat etti. Halen Nijeryalı yıldız Emenike’nin menajerliğini sürdürüyor.

11-Mehmet Ali Bilen

Futbolcu İbrahim Akın’ın avukatı. Daha önce mahkeme sürecinde polisin anlaştığı bazı avukatların İbrahim Akın’ı kasıtlı olarak yanılttığını söyleyerek gündeme gelmişti.

12-Mümtaz Karakaya

Mahmut Özgener federasyonunda danışman olarak görev yaptı. Şike davasında adı geçse de yargılananlar arasında yoktu.

UEFA kendi kararlarıyla vurulacak

F.Bahçe, UEFA Tahkim Kurulu’na yapacağı savunmada Steau Bükreş, Porto ve Milan örneklerini masaya yatıracak.

UEFA Disiplin Kurulu’nun kararına itiraz eden Fenerbahçe’de gözler Tahkim Kurulu’nda yapılacak savunmaya çevrildi. Sarı lacivertliler 2+1 yıl Avrupa’dan men cezasının iptalini isteyecek. Eurosport.com Türkiye’nin haberine göre UEFA ve Disiplin Kurulu kendi silahları ve kararlarıyla vurulacak.

1-ÖZEL MAHKEME KOZU

Fenerbahçe’nin ‘Özel Mahkemeler’ tarafından yargılanması en önemli savunma mekanizması olacak. UEFA ve AB’nin yargı adaletsizliğini engellemek için Özel Mahkemeler’in kaldırılmasını istemesi savunma tarafını bir adım öne çıkaracak. Çünkü 3 Temmuz davası kararları özel mahkemeler tarafından alındı. Fenerbahçe’nin de içinde bulunduğu davada kesinleşen bir karar yok. Yargıtay sürecinin devamı sarı lacivertlilerin elini güçlendiriyor.

2-ÖRNEK, BROZEK DAVASI

Fenerbahçe, UEFA’dan ve diğer kurullardan spor mahkemesi açılarak yargılanma talebinde bulunacak. Sarı lacivertliler ayrıca Steau Bükreş, Milan ve Porto örneklerini de koz olarak kullanacak. Fenerbahçe’nin elindeki en önemli verileden biri de Brozek ile Trabzonspor arasındaki davadaki küçük bir ayrıntı. Trabzonspor’un, Brozek’in UEFA’ya başvurarak parasını istemesi üzerine savunmasını 2010-11 sezonunu ikinci bitirdiklerini açıklayarak yapması davanın seyrini etkileyebilir.

3-YURT İÇİNDEKİ DELİL

Devler Ligi’ne gidilmesi halinde alınacak olan bonus ücretini bordo mavililerin Brozek’e vermemesi üzerine Polonyalı futbolcu kulübüne dava açmıştı. Trabzonspor ise 2010-11 sezonunu ikinci bitirdiklerini ve TFF kararıyla Devler Ligi’ne gitmeyi hak ettikleri için parayı ödemeyeceklerini belirtmişti. Bu da Fenerbahçe adına yurt içinden elde edilen en büyük delil.

.................................

SON DAKİKA

Ertuğrul Özkök Fenerbahçe'nin davası için UEFA'ya gidiyor

Fenerbahçe yarın tarihinin en büyük savunmalarından birini vermeye hazırlanıyor. Sarı lacivertliler, UEFA’nın verdiği 2+1 yıl Avrupa Kupaları’ndan men kararına UEFA Tahkim Kurulu’nda itiraz edecek.
Ve bu itiraz için 1 uçak dolusu tanıkla İsviçre’ye uçacak.

Fenerbahçe’nin Nyon’a götürdüğü tanıklar arasında Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök de bulunuyor. Özkök, çarşamba sabahı Fenerbahçe kafilesi ile birlikte UEFA merkezine uçacak.
Peki Özkök, UEFA Tahkim Kurulu duruşmasında ne anlatacak?

Bu konuyu Özkök ile konuştuk.

TALEP FENERBAHÇE’DEN GELDİ

- Fenerbahçe sizi de tanık olarak göstermiş...
- Evet, Aziz Bey ile konuştuk. Ben de gidiyorum.
- Tanık olarak dinleneceğinize dair bir bilgi geldi mi size UEFA’dan?
- Hayır UEFA’dan gelmedi. Fenerbahçe benden istedi. Ben de gidiyorum.
- UEFA’nın tüm tanıkları dinleyemeyeceği konuşuluyor. Bir liste hazırlandığı ve bunun da Fenerbahçe Kulübü’ne bildirildiği söyleniyor. Sizin isminiz var mı?
- Bilmiyorum. Eğer dinlerlerse ben de anlatırım.
- Ne anlatacaksınız?
- Aslında bildiğiniz şeyler. Sivas maçına yönelik iddialar. Biliyorsunuz orada “Çanta geldi, para alındı” diye iddialar vardı. Onu anlatacağım. O çantada para değil biletler vardı. Biliyorsunuz bu konuda bir yazı yazmıştım. O yazı da anlattıklarımı ifade edeceğim.

SPOR ÇANTANIN İÇİNDE NE VARDI?

Özkök o yazıda ne anlatmıştı (özetle) gelin şimdi de ona bakalım.

Ama önce iddiaya göz atalım...

İDDİA: Sivasspor maçından bir gün önce Aziz Yıldırım, Bülent İbrahim İşçen, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz ve ikinci başkanı Mehmet Oflaz’ın Sivas Büyük Otel’de buluştuğu belirlendi. Sivasspor Yönetim Kurulu üyesi Faruk Taşseten 21.44 sıralarında otelden çıkarak aracından spor çanta getirdi. Taşseten gece yarısı çantayı arabasına geri götürdü.

İŞTE ÖZKÖK’ÜN O YAZISI:

- Habere göre; Sivasspor Yönetim Kurulu üyesi Faruk Taşseten saat 21.44’te otelden çıkarak, arabadan çanta getirmiş.
Tam o saatte, Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe yönetiminin önde gelen kişileri, otelin birinci katındaki restoranda yemek yiyorlardı. Sivasspor Kulübü Başkanı da yemekteydi.
Bir de ayrıntı vereyim. Otelin listesindeki şaraplar beğenilmediği için, dışarıdan aldırıldı.
- Aziz Yıldırım otele girdikten sonra, zemin katın arka tarafındaki VIP salonuna geçti. Yemek dışında, bütün gece orada oturdu. Fenerbahçe yönetiminin öteki üyeleri de aynı salondaydı.
Bir ayrıntı vereyim. Bol bol çay içildi, fındık fıstık yendi.
- Faruk Taşseten’in otelden ayrıldığı saatlerden önce şehrin valisi de aynı salona gelip, gece yarısından sonraya kadar Aziz Yıldırım ve arkadaşları ile sohbet etti.
- Sivasspor Yönetim Kurulu bir açıklama yapmış. “Çantada getirilenler protokol biletleriydi” diyor.
- Evet, daha uçaktan inildiği anda protokol biletleri sorunu yaşanmaya başlandı. Çünkü İstanbul’dan son anda gelen çok sayıda Fenerbahçeli vardı ve onlar için bilet bulunamıyordu.
- Bu sorun, yemek sırasında da uzun uzun tartışıldı. Sonunda biletler geldi.
- Maç gününün gündemi de şöyleydi. Öğle saatlerinde Aziz Yıldırım, Sivas’ın sanayi sitesi gibi bir yerinde “güvercin uçurmaya” gitti. Aynı gün, Sivas Fenerbahçe Derneği’nin engelliler için temin ettiği tekerlekli sandalye verme törenine katıldı. Oradan valiyi ziyaret etti. Valilikten, ünlü bir dönerciye gitti.
Oradan da maça.

* * *

Şimdi diyeceksiniz ki, polisin “teknik takiple” bile elde edemediği bu bilgileri sen nereden öğrendin.
Çok basit, çünkü o gece ve ertesi gün ben de aynı oteldeydim.
Ben kimsenin avukatı değilim. Ama savcısı da değilim.
Sadece tanık olduğum bazı şeyleri yazıyorum. O gece Aziz Yıldırım ve valinin yanından saat 12.30’a doğru ayrıldım. Onlar hâlâ aynı salonda oturmaya devam ediyorlardı.
Peki Aziz Yıldırım veya öteki yöneticiler otelde başka bir yerde buluşup para alışverişi yapmış olabilirler mi?
Otelin kapısında çok sayıda gazeteci ve kameraman vardı. Ayrıca, benim bildiğim artık otellerin kat kameraları da var. Oradan da tespit yapılabilir.
Umarım polisin elindeki “deliller” o geceye ait olanlardan daha sağlamdır.

***

Evet Özkök, UEFA’ya bunları anlatacak.
Bakalım karar ne olacak?

.............

BİR UÇAK DOLUSU TANIKLA NYON'A

Fenerbahçe yarın saat 08.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kaldıracağı özel uçakla, UEFA Tahkim Kurulu’nda savunma yapacak tanıklarını İsviçre’ye götürecek.

UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği 2+1 yıl Avrupa Kupaları’na katılamama cezasına UEFA Tahkim Kurulu nezdinde itiraz eden Fenerbahçe, İsviçre’ye çıkarma yapacak.

Sarı lacivertliler yarın saat 08.00’de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkacak özel bir uçakla savunma yapacak şahitlerini de Nyon’a götürecek.

Yarın gerçekleştirilecek duruşmalı toplantı için fazla sayıda tanığın İsviçre’ye götürüleceği öğrenildi.

AZİZ YILDIRIM BUGÜN GİDİYOR

Başkan Aziz Yıldırım ve avukatlar ise bugün UEFA merkezinin bulunduğu Nyon’a uçacak.
Yıldırım ve beraberindeki avukatlar burada son görüşmelerini yapıp, savunmalarını bir kez daha gözden geçirecekler.

Fenerbahçe’nin tanık olarak göstereceği ikinci ekip de yarın yola çıkacak ve Nyon’da kafileye katılacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: