Eserleri dünyaca ünlü eserlerle sergilenecek

18 yaşında geçirdiği rahatsızlık yüzünden yürüme yeteneğini kaybetti Ahmet Yeşil. Kendisini sanata adadı. Yaptığı ip figürleriyle dünyanın tanıdığı bir isim oldu. 'Don Kişot' temalı eser, Almanya'nın ünlü müzesi Mönchehaus Museum Goslar'ın sanat kurullarından geçerek, koleksiyona kabul edildi.

Kültür-Sanat

Eserleri dünyaca ünlü eserlerle sergilenecek 18 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu yürüme yetisini kaybeden ve ardından ünlü ressamlar Nuri Abaç, İlhan Çevik ve Ernür Tüzü’nden eğitim alarak kısa sürede yarattığı eserlerle dikkat çeken ressam Ahmet Yeşil’in 35 yıldır sürdürdüğü sanatsal çalışmalarını bir adım ileri taşıdı.

Türkiye’nin dışında, Tunus, Hollanda, Fransa, Almanya, Kanada, İsviçre, Romanya, Tayvan ve ABD’de sergiler açan Yeşil, birçok sanatçı ile birlikte geçtiğimiz yıllarda katıldığı ‘Don Kişot’ temalı proje kapsamında bir çalışması başta Ankara, İstanbul, İzmir ve Almanya’da sergilendi. Sergi kapsamında Yeşil’in eserini değerlendiren Türk ve Alman küratörler tarafından Mönchehaus Museum Goslar’a önerildi. Müzenin sanat kurulundan geçen Yeşil’in resmi, Picasso, Gustav Dorê, Salvador Dali, Le Corbusier, A.Paul Weber, Kiefer Keller gibi ustaların eserlerinin bulunduğu daimi sergideki koleksiyonda sergilenecek.

‘GURURLANDIRIYOR, COŞTURUYOR, KONSANTRE EDİYOR’
Ustaların eserleriyle aynı yerde eserinin sergilenmesini “heyecan verici” olarak tarif eden Yeşil, “Bu durum beni heyecanlandırıyor, coşturuyor hem de konsantrasyonumu en üst seviyeye çekiyor. Benim eserim müzenin daimi koleksiyonunda yer alacak. Müzeyi gezenler daimi sergi kapsamında sergilenen koleksiyonda eserimi görebilecek. Mersin’den dünyaya mal olmuş bir sanatçı olarak bu benim için büyük gurur kaynağı oldu” dedi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: