Eski müşterilerinizle arayı soğutmayın

İş yaşamında büyük önem taşıyan iletişim, her zaman yeni müşteriler bulmak için büyük bir çaba içerisinde girmek anlamına gelmiyor. Çoğu zaman unutulan ve artık firma için herhangi bir yararının olmadığı düşünülen eski müşterilerin hatırlanması, ihtiyaç anlarında firma için yeni bir kaynak yaratılmasını sağlayabilir.

Yaşam

Eski müşterilerinizle arayı soğutmayın Müşterilerle olan iletişiminiz, firmanızın ürün satışlarını ve böylece doğrudan karlılığını etkilediği gibi aynı zamanda uzun vadeli müşteri memnuniyetini de kazanmanızı sağlayacaktır. Firmanızın yarattığı yeni imkânları ve düzenlediği avantajlı kampanyaları uzun zamandır çalışmadığınız müşterilerinize duyurarak, ilgilerini çekebilir ve yeni bir kaynak yaratabilirsiniz.

Daha önce sizinle çalışan ve verdiğiniz hizmetten memnun kalan müşterilerin aklında zaten olumlu bir etkiye sahip olduğunuzdan, düzenlediğiniz kampanyalarla cazip fiyatlardan sunduğunuz ürünlerin satışı da çok daha kolay olacaktır.

Böylece acil ihtiyaç anlarında yeni müşteriler bulma çabası içerisine girmek yerine, eski müşterilerinizi değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda firma için uzun vadeli bir yatırım olarak da görülmesi gereken müşterilerle sürekli iletişim halinde olmak için basit bir mail listesi hazırlayabilir ve tüm müşterilerinize haftalık bültenler gönderebilirsiniz.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: