Eskişehir'de film zamanı

Uluslararası Eskişehir Film Festivalinin 15'incisi düzenlenen galayla başladı.

Kültür-Sanat

Eskişehir'de film zamanı Anadolu Üniversite'sinin (AÜ) ev sahipliği yaptığı Uluslararası Eskişehir Film Festivalinin 15'incisi düzenlenen galayla başladı.

Yunus Emre Yerleşkesi Sinema Anadolu Salonu'nda gerçekleştirilen gala ile başlayan festivalde gelenekselleştirilen 'Onur Ödülleri' bu yıl, Türk sinema sanatçıları Münir Özkul, Ayşen Gruda ve Halit Akçatepe'ye verildi. Ancak 3 sanatçıda festivale katılmadı. Sanatçıların onur ödüllerinİ, Rahatsızlığı nedeniyle katılamayan Münir Özkul'un yerine kızı Güner Özkul aldı. Ayşe Gruda ise teşekkürlerini ileten bir videoyu festivalin galasında gönderdi. Halit Akçatepe'in ödülünü ise ünlü oyuncu Uğur Polat aldı.

Açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın, Film platosu kurulması için Hollywood'a giderek incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Aydın, Eskişehir'de 2 Eylül kampüsüne yakın bir alana film platosu kurulması için çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Uluslararası yapımcılarla görüşüyoruz. Fizibilite projesini hazırladık. Hazırladığımız projeyi Ekonomi Bakanlığına sunduk. Bakanlar kuruluna gidecek bu proje onaylanırsa, her şeyi hazır olan bir film platosu çalışmaları başlayacak. Bu proje film festivali ile birleştiği zaman asıl amacına ulaşacaktır" diye konuştu.
Festival daha sonra 2013 yılında ödül almış sinema filmlerinin izlenmesiyle devam etti.

Festivale, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, katıldı.

13 Mayıs'a kadar sürecek Festivalde, 49 uzun, 58 kısa metraj film gösterilecek.

Bunlarda ilginizi çekebilir: