EŞKIYA TÜRK SİNEMASINA HÜKÜMDAR OLDU!

Şener Şen'in rol aldığı beş film ilk 10'da kendine yer buldu.

Magazin

EŞKIYA TÜRK SİNEMASINA HÜKÜMDAR OLDU! Türkiye'nin en iyi yüz filmi seçildi. Beş bin kişinin oylarıyla gerçekleştirilen soruşturma sonucunda Yavuz Turgul'un 1996 tarihli 'Eşkıya' isimli filmi birinci oldu.

Turgul aynı zamanda sekizinci sırada yer alan 'Muhsin Bey' filmiyle birlikte ilk onda iki filmi yer alan tek yönetmen oldu. Turgul'un senaryosunu yazdığı Nesli Çölgeçen'in yönettiği 'Züğürt Ağa' da listeye beşinci sıradan girdi. Listenin ikinci sırasında ise Atıf Yılmaz'ın unutulmaz eseri 'Selvi Boylum Al Yazmalım' yer aldı. Ertem Eğilmez'in 'kült' mertebesine yükselen filmi 'Hababam Sınıfı' üçüncü sıraya yerleşirken, Çağan Irmak'ın izleyenleri derinden etkileyen yapımı 'Babam ve Oğlum' ise listeye dördüncü sıradan girdi.

'Yeni Türkiye sineması'nın en önemli yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz'un benzer bütün listelerde kendisine yer bulan filmi 'Masumiyet' altıncı olurken, Mustafa Altıoklar'ın Metin Kaçan'ın romanından uyarladığı 'Ağır Roman' yedinci sırada yer aldı.

Yılmaz Güney'in senaryosuyla Türkiye sinemasının en unutulmaz yapıtlarından birisine imza atan Şerif Gören'in 'Yol' filmi ise dokuzuncu oldu. Ve bir Yeşilçam klasiği, Orhan Aksoy'un 'Neşeli Hayat'ı ise 'Top 10'un son filmi olarak dikkat çekti.

1-EŞKIYA (Yavuz Turgul/1996)
2-SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM (Atıf Yılmaz/1978)
3-HABABAM SINIFI (Ertem Eğilmez/ 1975)
4-BABAM VE OĞLUM (Çağan Irmak/ 2005)
5-ZÜĞÜRT AĞA (Nesli Çölgeçen/1985)
6-MASUMİYET (Zeki Demirkubuz/ 1997)
7-AĞIR ROMAN (Mustafa Altıoklar/ 1997)
8-MUHSİN BEY (1987)
9-YOL (Şerif Gören/ 1981)
10-NEŞELİ GÜNLER (Orhan Aksoy/ 1978)
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: