Estetik sonrası bakım

Acaba operasyondan sonra her şey bitiyor mu? Estetikli vücut plastik bebek gibi sonsuza kadar mükemmel kalır mı?

Kadın

Estetik sonrası bakım Gerek zorunluluk nedeniyle gerekse zevk için olsun estetik artık ayrıcalıklı bir lüks değil, modern kadının yaşamının bir parçası. İster kırışıklık giderme ya da gülüş estetiği gibi yaşı geri alma yöntemi olsun, ister meme-popo kaldırma/büyütüp küçültme gibi radikal değişiklikler, estetik artık doğal güzelliğin bir devamı sayılıyor. Acaba operasyondan sonra her şey bitiyor mu? Estetikli vücut plastik bebek gibi sonsuza kadar mükemmel kalır mı?

Ona nasıl bakmalı? Kadınları estetik neşter altına yatıran en önemli nedenlerden biri kırışıklıklar. Normal olarak 18-20 yaşından önce bu tip operasyonlardan uzak durulması öneriliyor. Estetik uzmanları ve operatör doktorlar, kırışıklıklar için 30 veya 40’ından sonra, geç yaşta operasyon tavsiye ediyorlar. Kural olarak başarılı bir estetikten sonra en az 10 yıl müdahaleye gerek olmamalı. Kırışıklık kremleri ve nemlendiricilerle kozmetik biliminden, masajlarla doğal şifadan yararlanmak kaydıyla. Botoks, cilt soyma ve dolgu gibi estetik operasyonlardan sonra neler yapmak gerek? Dermamed’den Dr. Levent Türbedar anlatıyor: “Her müdahalenin cevabı farklı olur. Bu nedenle tedavi sonrası düzenli kontrole gitmelisiniz. Kontrollerde beklenmedik komplikasyonların, sizin fark edemeyeceğiniz kötü gidişatların doktor tarafından yakalanması, zayıf kalan yönlerin güçlendirilmesi mümkün. Estetik literatür gösteriyor ki, vücudun biyolojik cevabı yavaş geliyor; olumsuz cevaplar da öyle.

Bu yüzden tecrübeli gözlerin takibi önemli. Herkesin operasyona verdiği yanıt farklı olduğu için, kulaktan dolma yöntemlere rağbet etmeyin.” Doğum, “liposuction” ve sizi uzun ya da kısa süre yatağa bağlayan her türlü operasyon sonrasında kan dolaşımı zayıflıyor, vücudun toksik atan sistemi olan lenf yollarında daralmalar oluşuyor. Bu operasyonlar sonrası lenf drenaj masajının, kan dolaşımına katkısı var. Bu şekilde cilt besleniyor, yeterli oksijen akışı oluştuğu için yağ birikmeleri meydana gelmiyor. El masajları, “LPG”, “starvac” ya da “pressoterapi” gibi uygulamalar da her tür estetik operasyon sonrasında etkili. Yüze uygulanan cilt germeleri sonrasında cildi tahriş etmeyecek masajlarla nemlendirici ve besleyici bir bakım kürü gerekiyor. Bunlara bazen oksijen terapileri ve “mezoterapi” ekleniyor. Elastikiyet için “radyofrekans” ve IPL ile cildin çalıştırılması gerekebiliyor. “Antiaging” ve cilt yenilenmesi için yapılan “kimyasal peeling” ve lazer radyofrekanstan sonra cilde destek şart. Bu işlemler cildi kuruttuğundan nemlendirici bakım ve dengeli beslenme için gıda takviyesi gerek. Takviyeler cildin yeniden yapılanması için su, vitamin, protein gibi malzemeleri sağlıyor. Her tür cilt sorununda, tüm estetik yaklaşımlarda olduğu gibi doktorunuz size özel önerilerde bulunmalı. Yağlanma, kuruma, aktif akne, akne izleri, kırışıklık, sarkma, lekeler, kılcal damarlar gibi sorunlar karşısında uzmanlar değişik tedaviler uygulasa da, programlar size özel ve sürekli olmalı. Destekler de uzun süreli olmalı, çünkü cildin gelişip yeni duruma adapte olması zaman alıyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: