Et'in Jönü'nden bir ilk daha!

İstanbul'u kasıp kavuran ''Steak'' rüzgarının genç ve başarılı temsilcilerinden Gürkan Şef'ten size özel yepyeni bir lezzet daha geldi!

Diğer Haberler

Et'in Jönü'nden bir ilk daha! Hizmet anlayışı dünya standartlarında olan Gürkan Şef Steak House'un başarılı kurucusu ve şefi Gürkan Topçu, yenilikleri yakından takip etmeye ve bu yenilikleri siz et severlerle buluşturmaya devam ediyor! Kendini sürekli geliştiren Gürkan Şef Steak House ve ekibi, bu sefer karşınıza çok özel bir lezzetle çıktı ve Eylül ayından itibaren menüsüne kuzu eti sevenler için yeni ürünü ''Kuzu Germe''yi ekledi.


Sunduğu yeniliklerin sırlarını paylaşmaktan da çekinmeyen Gürkan Şef, ''Kuzu Germe''nin sırrını da paylaşmaktan çekinmedi: ''7 kg ile 12 kg arasında kıvırcık kuzular, özellikle Balıkesir ve Edirne'den tercih ediliyor. Meşe ve kiraz ağacı odunuyla pişirilen etler, 8 saatlik bir pişirme sürecinden sonra 2 saat boyunca dinlendirilerek özel olarak yapılan karışımla daha lezzetli hale geliyor.''


Gürkan Şef, benzersiz et işleme ve pişirme teknikleri yanında, müşterileri ile kurduğu yakınlık sayesinde İstanbul'da et denince akla ilk gelen adres olma özelliğini taşıyor. Gürkan Şef’in özel ekibiyle hazırlanan etin lezzeti damağınızda kalacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: