EUROVISION'A GÖLGE DÜŞTÜ

Son dönemde her anlamda dünya gündemine oturan Kafkas krizinin, önümüzdeki yıl Rusya'da yapılacak Eurovısıon şarkı yarışmasına da gölge düşürmesi ihtimali belirdi.

Magazin

EUROVISION'A GÖLGE DÜŞTÜ Geçen sene Sırbistan'da düzenlenen 53'üncü Eurovision Şarkı Yarışması'nda, Rusya adına yarışan Dima Bilan birinciliği göğüsleyerek, 2009'daki yarışmayı ülkesine taşımıştı.

Ancak Rusya ile Gürcistan arasında son dönemde patlak veren ve uluslararası boyut kazanan gerginlik yüzünden Gürcistan'ın yarışmaya büyük bir ihtimalle katılmayacağı belirtiliyor. Öte yandan bağımsızlıklarını ilan eden Estonya, Litvanya, Letonya gibi ülkelerin de Rusya'yı boykot etmeyi planladığı öne sürüldü. Özellikle Estonya'nın katılmama konusunda 'kararlı' olduğu belirtiliyor. Baltık ülkelerinin, şimdiden Polonya'ya yarışmaya katılmaması ve Gürcistan'a destek vermesi konusunda baskı yaptığı da gelen bilgiler arasında.

Yarışmanın sönük geçme ihtimali ortaya çıkınca, bir açıklama yapan Avrupa Yayın Birliği yetkilisi Svante Stockselius ise yaptığı açıklamada, boykot eğiliminin Eurovision ruhuna aykırı olduğunu belirterek, 'Bu bir siyasi yarışma değil. İnsanların can güvenliğini sağlandıktan sonra yarışmaya katılmamaları doğru değil' diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: