Evin patronu kim?

Çocuklara koyacağınız kurallar ve sınırlarla tutarlılığınızı gösterin!

Diğer Haberler

Evin patronu kim? Çocuklar istedikleri herşeyi yaptırabildiklerini gördükleri an, patron olarak kendilerini görür, ipleri eline alır.

İşte o zaman evde fırtınalar kopmaya başlar. Onlara patronun kim olduğunu göstermelisiniz...

Altın kural tutarlı olmak! Eğer gün boyunca koyduğunuz disiplini uygulayıp sonradan çocuğunuza karşı yumuşarsanız açıklayamayacağı yanlış bir mesaj vermiş olursunuz. ‘Hayır’ kelimesini ‘Belki’ olarak yorumlamasına neden olursanız onun da kafası karışır. Koyduğunuz sınırları aşmaya kalkar. Ama tutarlı davranması gereken sadece siz değilsiniz.

Anne-babaların disiplin konusunda birbirlerine destek olmaları ve birbirlerinin kararlarını korumaları gerekir. Eşiniz işten eve geldiğinde siz çocuğunuzu yatmaya zorlarken o oyun oynamaya kalkıyorsa aynı disiplini uygulaması için eşinizi de teşvik etmeniz gerekir. Eşinizin davranışı yanlışsa bile çocuğunuzun önünde birbirinizi desteklemeniz ve tutarlı olmanız da çok önemli!

Daha sonra yaşananları eşinizle konuşup tartışabilirsiniz. Tutarlı olmak mutlaka sonuç verir ama sorumluluk gerektirir. Çocuğunuza koyacağınız bir kuralı düzenli olarak tekrarlamak zor bir iş. Ona, iyi davranışlar sergilediğinde övgüyle yaklaşın. Başarıları karşısında da ufak ödüller verin. O zaman koyduğunuz sınırlar, çocuğunuzda olumsuz bir bakış açısı yaratmaz. Uyguladığınız kararlarda daha tutarlı olmak için sınırları bir sıraya koymanız işe yarayabilir.

Ödül sistemi ya da iyi davranışlarını övmek için bir yıldız haritası uygulamanız uzmanlar tarafından da önerilir. Sizden yıldız almak onu sevindirecek ve bol bol yıldız alabilmek için kurallarınıza uyacaktır. Kötü davranışlar sergilediğinde de çok sert olmamakla birlikte ufak bir ceza verin. ‘Akşam yemeğini yemezsen puding de yiyemezsin’ gibi… Çocuğunuza bütün cevapları vermektense onu problem çözme konusunda cesaretlendirin. Böylece kendi çözümlerini kendisi bulacaktır!

Çok kural koyarak onu bir kural bombardımanına tutmayın. Çocuğunuzun da kendisine ait bir karakteri olduğunu unutmayın. ‘İyi biri ol’demek çok genel, çocuğunuz bununne demek olduğunu anlayamaz. ‘Bizim ailemizde bağırarak birşeye istenmiyor. Ne istediğini sakince anlatmalısın’ ya da ‘Ailemizde paylaşmak önemli bir kavram, sen de oyuncağını arkadaşına vermelisin.’ gibi cümleler kurmak çok daha iyi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: