Evini müze haline getirdi!

Burdur'da sipsi sanatçısı Mehmet Bedel, yaklaşık 30 yıldır topladığı eski eşyalarla evinin bir odasını müze haline getirdi.

Kültür-Sanat

Evini müze haline getirdi! Kültürümüzü gelecek nesillere tanıtmak için bu yola başvurduğunu aktaran Mehmet Bedel, "Ben Sarıkeçili yörük aşiretine mensup bir ailenin çocuğuyum. Atalarımızın kullandığı eşyalar kaybolup gitmesin diye yaklaşık 30 yıldır bunları topluyorum ve evimin bir odasını müze gibi düzenledim. Zaman zaman buraya gelip çeşitli müzik aletlerini çalıyorum" dedi.

Ömrü yettiği müddetçe bu malzemeleri toplamaya devam edeceğini anlatan Bedel, "Burada geleneksel müzik aletleri koleksiyonu, tarihi tüfekler, kilimler, yastıklar, ninelerimizin dedelerimizin kullandığı eşyalar, giysiler, takılar, tarım aletleri var. Elimden geldiğince kültürümüze sahip çıkmaya çalışıyorum" dedi.

Müzenin en nadide parçalarından birinin 'Denizin dibinde Hatçam' türküsünün kaynak kişisi İbrahim Can'ın çaldığı bağlama olduğunu aktaran Bedel, "Burada ayrıca üç telli cura, dört telli cura, kaybolmaya yüz tutmuş kavallar, kartal kanadı kemik kavallar geçmişten günümüze müzik aletlerini de sergiliyorum" diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: