Facebook drone ordusu kuruyor

Facebook Connectivity Lab ekibi, insansız hava araçlarını (drone) kullanarak interneti dünyanın geri kalan 5 milyarlık nüfusu için erişilebilir hale getirecek.

Yaşam

Facebook drone ordusu kuruyor Facebook, internet.org projesinde, insansız hava araçlarıyla dünyanın dört bir yanına internet götürmek istiyor. Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, internet.org projesinin geçtiğimiz yıl Filipinler ve Paraguay’da 3 milyon kişinin internetle tanışmasını sağladığını söyledi. Facebook’un altyapısını ve Open Computing Project’i geliştiren mühendislerinden oluşan Connectivity Lab takımı ise Facebook’un internet.org ekibiyle internet erişimini iyileştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışacak.

İnternet bağlantısı karadan, havadan ve yörüngeden sağlanacak. Facebook, bu yüzden güneş enerjisiyle çalışan insansız hava araçları (drone) üreten Ascenta firmasıyla anlaştı. Ascenta’nın beş kişilik takımı havacılık konusunda bir hayli deneyimli.

Interner.org farklı yerlere farklı araçlarla internet götürecek. Kalabalık nüfuslu alanlarda, güneş enerjisiyle beslenip bir ay havada kalabilen ve güvenilir bir internet bağlantısı sağlayacak uçaklar kullanılacak. Az nüfuslu bölgelerde ise drone’ların yanı sıra kara araçları da kullanılacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: