Fahriye Evcen tarihçi çıktı!

Oyuncu Fahriye Evcen, Boğaziçi Üniversitesi’nin tarih bölümünde okuyor. Üçüncü sınıf öğrencisi olan ünlü oyuncunun şu sıralar finalleri var, o yüzden harıl harıl ders çalışıyor. Ben de bir günlüğüne sınıf arkadaşı olmak istedim, onunla okulunda buluştum. Hürriyet'ten Cengiz Semercioğlu, kar altında nefis gözüken Boğaziçi Üniversitesi’nde Fahriye Evcen ile tarihten sinemaya çok şey konuştu. İşte o röportajdan çarpıcı paragraflar...

Magazin - 13 Ocak 2013 12:59
Fahriye Evcen tarihçi çıktı!
* Neden tarih bölümünü seçtin?

- Tarih sonradan tercih ettiğim bir bölüm oldu. Daha önce Almanya’da okuduğum için İngiliz Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve İngilizce Öğretmenliği arasından bir seçim yapmam gerekiyordu. Almanya’da sosyoloji okuduğum için en azından aynı fakülte olsun diye düşünüp tarih bölümünü seçtim.

* Almanya’daki okulunu bırakıp mı geldin?

- Evet. Yarıda bırakıp buraya geldim.

* Boğaziçi Üniversitesi’nde tarih okumak zor mu? Ne kadar zamanını alıyor?

- Çok fazla zamanımı alıyor. Diğer üniversiteler de tabii ki zordur ama özellikle tarih çok fazla okuma yapmam gereken bir bölüm. Sadece dersteki bilgileri sınava taşıyamayacağınız bir bölüm. Okumalar ve bütün bilgilerin ezberlenmesi çok zaman alıyor. Zorlayıcı kısmı bu.

* Şimdi final dönemi değil mi?

- Evet final zamanı ve harıl harıl finallere hazırlanıyorum.

* Kaç dersin var?

- Bu dönem 5 dersim var. Aslında ilk başta 7 ders almıştım ama biraz fazla geldi ve ikisini bıraktım. 5 dersin 4’ünden sınava giriyorum. Seçmeli dersimden ise sınava girmiyorum. O ders için çeşitli periyodların sözel tarih durumunu inceleyen bir proje hazırladım. Hatta bu proje için sizin mesleğinizi çaldım. Çünkü röportaj yapmam gerekiyordu.

* Kiminle röportaj yaptın?

- Çetin Tunca ile... Çetin Tunca, Yeşilçam’da görüntü yönetmenliği yapmış, setlere çok uzun yıllarını vermiş, artık yaşı 80’e yaklaşmış bir isim. Projede zaten bu gibi isimler üzerinden sözlü tarihi incelememizi istediler.

* Böylece bizim mesleğe de el atmış oldun...

- Evet. Bunun sayesinde röportajı yazıya geçirmenin ne kadar zor olduğunu hatta bir işkence olduğunu anladım. Teybi çözmek, her kelimeyi duyup onları teker teker yazmak, takip etmek gerçekten kabus gibi bir şey. Şimdi bu röportajı çözeceksin, yerinde olmayı hiç istemezdim!

* Finallerin ne zaman bitiyor?

- 15 Ocak’ta son sınavım var, ondan sonra tatile gireceğiz.

KAFAMI KALDIRIP BAKARIM AMA KOPYA ÇEKMEM

* Çok çalışkan bir öğrenciymişsin...

- Biraz öyleyimdir...

* Lisede bu kadar çalışkan mıydın?

- Dersleri çok iyi dinlerdim. Şu an sadece biraz daha fazla uğraşıyorum.

* İyi not tutar mısın derslerde?

- Çok iyi not tutarım.

* Hiç kopya çektin mi?

- Hayır. Okul sürecim devam ediyor o yüzden bu soru tehlikeli olabilir. Okul bitseydi gönül rahatlığıyla söylerdim ama...

* O zaman seni herkese örnek gösterebilecek bir öğrenci ilan edebilirim!

- Tabii ki... Bazen diğer öğrenci arkadaşlardan medet umduğumuz olabiliyor. Sınavda kafamızı kaldırıp etrafa baktığımız durumlar olabiliyor ama hepsi o kadar, daha ötesine kesinlikle geçmiyorum.

* Oyunculuk ve üniversiteyi bir arada götürmek senin için zor olmuyor mu?

- Tabii ki çok zor. Boğaziçi’nde öğrenciyken hayatının geri kalan kısmında ufak bir hareket alanı kalır o da sosyal hayatına yeter. Ama ben bir de oyunculuk yapıyorum. Okul da setler de insanın hayatının yüzde 70’ini kaplıyor. Ben ikisi bir arada, hayatımı yüzde 140 gibi bir kapasiteye çıkarmış durumdayım.

* “Veda” dizisini çekerken nasıl oluyordu hem okula hem de sete gitmek?

- Diziye başlarken anlaşmamı okul sürecime göre yapıyorum. Hafta sonu komple sette, hafta içi de dersimin olmadığı zamanlarda sette oluyorum. Yani okulumun olmadığı anlar onların emrine amadeyim.

* Okulu uzatacak mısın?

- Yok uzamayacak. Üçüncü sınıftayım, seneye bitecek...

* Alttan dersin yok mu?

- Alttan dersim yok. Sadece İstatistik dersim bir dönem geriden geliyor. Yine de okulu zamanında bitireceğim.

OYUNCUSUN, BOĞAZİÇİ’Nİ BİTİREMEZSİN SEN!

* Boğaziçi’nde en çok neyi yapmayı seversin?

- Boğaziçi’nde okumak demek, kulüplere üye olmak, aktivitelere katılmak, kampüs hayatı yaşamak demek. Okulun sosyal ortamı çok güzel. Uzatanlar bile “Ne olacak ki, okul hayatı çok güzel” diyor. Bende böyle bir şey olmadı. Ben üniversiteye 5 sene ara vermiştim. Dolayısıyla sınıfımda olanlar benden 5 yaş küçük. Benim derdim üniversite hayatını güzel bir şekilde yaşamak değil, bir an önce okulumu bitirmek ve işime devam etmek. Belki o anlamda okulun tadını çok fazla çıkaramıyorum. Ama olabildiğince okulda vakit geçiriyorum.

* Boğaziçi Üniversitesi’ni seçmen nasıl oldu?

- Aslında burada okumak gibi bir hayalim yoktu. Beş sene önce Almanya’da okuyan ablam öğrenci değişimi programıyla Türkiye’ye gelmek istedi. Ben de bilgi almak için geldim ve çok beğendim. Boğaziçi’ni duyuyordum ama bu kadar güzel olduğunu bilmiyorum. Ablama anlatınca “Peki sen neden orada okumayı düşünmüyorsun, kaydını aldır, orada devam et” dedi. Almanya’ya 1-2 yıllığına gider, okulumu bitirip geri dönerim diye düşünürken bu fikir aklıma yattı. O zaman okulda Tomru Önalp vardı. Çok sevdiğim biridir. Beni Bilgi Üniversitesi’ne gitmem için zorladı. “Sen oyuncusun, bu okulu bitiremezsin, en iyisi seni Bilgi Üniversitesi’ne gönderelim” dedi. Ama ben inat ettim ve şu anda buradayım.

* En son oynadığın “Veda” bir dönem dizisiydi. Senaryoya müdahale ettiğin oldu mu?

- İçerik olarak değil ama detaylara takılıp söylediğim şeyler oldu. Örneğin Osmanlıca bir gazete geliyor, başlığı yanlış yazıyor. Ben söylediğimde yönetmen “Osmanlıca okuyan var mıdır?” diyor. Haklı, kim Osmanlıca okur ki... Ama işte ben bu detaylara takılabiliyorum.

* Sence “Veda” neden tutmadı?

- Seyircinin o iç dinamiğini ve temposunu yakalayamadı. Tarih ağır işleyen bir şeydir. Biraz idealist davranıp olmayan hikayeler, entrikalar entegre etmektense gerçeği işleyelim, izleyen izlesin mantığı ile yaklaşıldı. İnsanlar diziyi kendine yakın ve sempatik bulmadı.

* Yeni bir dizi hazırlığın var mı?

- Şu an için yok. Sadece bir işin içinde olmak için bir dizide rol almak istemiyorum.

* “Evim Sensin” çok sevildi. Hatta filmde ağlayan çok insan oldu. Filmi ilk izlediğinde sen de ağladın mı?

- Orijinalini izlediğimde ağladım. Ama hikaye öyle bir noktaya geliyor ki ağlamamak çok zor.

* Özcan Deniz’in yönetmenliği mi daha iyi oyunculuğu mu?

- Ayrım yapamam. Çünkü zor bir şeyin altından kalktı. Hem oynadı hem de yönetti. Çok ciddi bir performans. Her ikisinde de başarılıydı.

* Özcan ile başka bir projede daha yer almak ister misin?

- Kesinlikle. Sinema dili çok güzel. Şimdiye kadar yapılan işlerden farklı bir yorum getirdi. Bu hikaye başka bir yönetmenin elinde olsaydı, daha klişe bir film ortaya çıkabilirdi. Ama Özcan farklı şeyleri sentezledi. Bu onun çokyönlülüğünden kaynaklanıyor.

* Özcan’la röportaj yaptığımda, izleyicisinin çoğunun kadınlardan oluştuğunu ve biraz da erkek izleyiciyi çekmek istediğini söylemişti...

- Şöyle düşünüyor olabilir: Ben hep naif hikayeler yaptım, şimdi biraz daha alengirli filmler yapayım. İnsanoğlu işte, olmayanı istiyor!

Hem oyuncu hem de tarih öğrencisi olarak tarihi dizilerin ekranda çarpıtıldığını düşünüyor musun?

- Eğlence sektörüne hizmet ediyoruz. Dolayısıyla eğlence sektörü orijinaline hitap etmek zorunda değil. “Muhteşem Yüzyıl”dan örnek vereyim; padişah ne o padişah ne de sadrazam gerçek dönemdeki sadrazam. Bu sadece bir canlandırma. Tabii ki belli bir noktada orijinaline sadık kalmak gerek. Çok da fazla gerçeklerden uzaklaşması, izlerken beni irite eder. Bir de şu var; sadece eğlenmek için televizyonu açan kişi tarihi ne kadar öğrenmek istiyor, emin değilim. Tarih öğrenmek isteyenlerin kitap karıştırması gerekir. Televizyondan öğrenilmesi çok zor.

* Ama tarihi diziler sayesinde tarih kitaplarının okunma oranı arttı...

- Evet bunu tetikliyor. Böyle bir misyonu olduğu için de o bahsettiğim belli bir çerçevede kalması önemli. Bugüne kadar bir kitap dahi okumamış bir insan da bu diziyi izliyor ve biliyorum ki hayatı boyunca bir kitap okumayacak ve o diziyi referans alacak. Dolayısıyla bizim sultanlarımızı pelerin ve taçla görmesi onun yanlış bir bilgiyi almasına sebep olacak.

* Bizim sultanlarımız taç ve pelerin kullanmadı mı?

- Hayır. Bir tane Süleyman için taç gibi bir şey hazırlanmış. Ama ağır olduğu için onu taşımakta çok zorlanmış. Tamamen gösteriş olsun diye yapılmış bir şey. Bizde pelerin yok. Peçe ya da yaşmak örtülür. Bir sultanın sarayın bahçesinde bir vezirle konuşması imkansızdır. Kellesini alırlar. Ama bunları dizi olduğu yapmak zorundalar ve kimse bir şey söyleyemez.

* O zaman “Muhteşem Yüzyıl”da gördüğümüz dekolteler de yok...

- Öyle bir şey de mümkün değil. Şeriat var ve şeriat kuralları çok katıdır. Haremin içinde de şeriat geçerli olduğu için dekolte söz konusu olamaz.

* “Muhteşem Yüzyıl”ı izliyor musun?

- Takip edemedim. Ama denk geldiğim bölümleri oldu.

* Derslerde dizileri tartışıyor musunuz? Hocalarınız nasıl yorumluyor?

- Hocalar bile bu durumu derse entegre ediyorsa biz nasıl takılmayalım. Bazen hocaların “Muhteşem Yüzyıl’ı bu noktada örnek almayın ya da dizide böyle ama gerçekte böyle değil” gibi şeyler dediği oluyor. Espri tadında ama bunlar..

* Tarihte en çok hangi dönemleri seviyorsun?

- En çok Osmanlı tarihini sevdim. Bizde çok genelden başlanıyor. Birinci sınıfta dünya tarihinden başlayıp Osmanlı’ya çok fazla değinmeden daha çok Bizans, Çin tarihi, Selçuklular’ı öğrendik. Sonrasında seçmeli derslerimizde neye yoğunlaşacağımızı kendimiz belirliyoruz. İstersek Bizans, istersek Roma...

* Sen neleri tercih ediyorsun?

- Ben Osmanlı’da kalmayı tercih ettim.

* Osmanlı tarihi seni heyecanlandırıyor mu?

- Heyecanlandırıyor. Başka bir milliyetten olsaydım da bu kadar özel bir tarihin ilgimi çekmemesi söz konusu olmazdı. Dışarıdan yabancı öğrenciler geliyor, onları gözlemliyorum. Bizden bile ilgililer. Biz artık kanıksadığımız için önemsemiyoruz. İnsanların bu kadar arayıp bulamadığı bir tarihi daha fazla önemsememiz gerek oysa.

* Tarihte en çok hangi dönemleri seviyorsun?

- En çok Osmanlı tarihini sevdim. Bizde çok genelden başlanıyor. Birinci sınıfta dünya tarihinden başlayıp Osmanlı’ya çok fazla değinmeden daha çok Bizans, Çin tarihi, Selçuklular’ı öğrendik. Sonrasında seçmeli derslerimizde neye yoğunlaşacağımızı kendimiz belirliyoruz. İstersek Bizans, istersek Roma...

* Sen neleri tercih ettin?

- Osmanlı’da kalmayı...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Fahriye Evcen

PAYLAŞ

 • Bunu Facebook'da paylaş!
 • Bunu Tweet'le!
 • Bunu Google Plus'ta paylaş!
 • Bunu Pinterest'te paylaş!

YORUMLAR

(14 Yorum Yapıldı)

canann13 Muhteşem Yüzyılın zaten tarihle biebir çekilmediğini tamamen o zaman ki yaşamı göstermediğini biliyoruz bunu Fahriye evcen'den öğrenmemize gerek yoktu ama kendisi de bu dizinin içerisinde olsaydı acaba böyle konuşurmuydu çok merak ediyorum açıkcası ?

13.01.2013 17:42:18

Misafir(Sibel) E kiskandivtabe kendi dizileri tutmuyo

13.01.2013 17:45:23

Misafir(bahadır) yatsın kalksın oya aydoğana şükretsin seyirciyken oyuncu oldu ama yıldız olamadı

13.01.2013 17:53:23

Misafir(selin) ya Allah aşkına kız ne dediki yatsın kalksın dua etsinmiş bence deneyimli olmamasına rağman bir çok oyuncudan daha ii rol yapıyor üstelik gördüğü yanlışları söylemesi onun en doğal hakkın bu hiç kimseyi ilgilendirmez.

13.01.2013 19:18:46

Misafir(didem) meryem uzerlide almanya dogumlu bir turkdur,kendiside almanyada yasamis,meryemin basarisindan hic bahsetmemis,cok basarili meryem uzerliyi kiskandigi icin boyle bir yorum yapmis..dizileri hic tutmuyo..

13.01.2013 19:39:54

Misafir(esra) turkiyenin en basarili oyuncusu meryem uzerli senden cok basarli biliyosun degilmi.

13.01.2013 19:40:49

Misafir(Alican) şu okulunu bitirse de kurtulsak.her röportajımın da ders çalışmayı çok seviyorum vs. diyor.Onun yerini ekmeğini yediği mesleğe özen gösterse hiç fena olmaz.Evim sensin de ses tonundan sahte oyunculuğundan fenalık gelmişti tüm seyirciye...

14.01.2013 03:16:57

Misafir(Nalan) Bunin kiskanclikla hicbir alakasi yok bu sadece bir dizi olabilir fakat gercegi yansitmayan bir dizi gercekten sultan Suleyman en dindar sultanlardan biri idi kadinlarin bu kadar Derin dekolte giymesi cok yanlis fahriye cok dogru soylemis ayricav kendisi cok Guzel... :)

15.01.2013 00:10:12

sheli Meryem Uzerli ve Fahriye Evcen kiyaslmasina sadece gulerim.Fahriye Evcen kusursuz guzel ve cok basarili sinema oyuncusu.Uyduruk dizilerde oynayip reyting almakla oyuncu olunmaz

24.02.2013 09:44:43

Misafir(burcu) Oyunculuğu berbat çok yapmacık ve şımarık

08.09.2013 19:08:44

Misafir(Tuğçe) Bence sizde sizin de nedenini bilmediğiniz bir çekememezlik var. Yapmacık değil her şeyden önce. Almanya'dan geldi,oyunculuk teklifi aldı,dizilerde filmlerde rol aldı,Türkiye'de bu diziler filmler tutulmadı...diye kız başarısız mı oldu? Senaryo mühim.Dünyanın en iyi oyuncusu bile iyi hazırlanmamış bir senaryoyla hiçbir şey yapamaz...Cennet filmi,oldukça güzeldi.Evim Sensin...hayat dolu canlı sevecen bir kızdı.Yaprak Dökümü...oyunculuğu yine güzeldi.Hele o ağlama sahneleri.Mükemmel denecek kadar kusursuz... Gelelim size,nedenini dahi bilmediğiniz kıskançlığı yapan size...siz başarılı olma hissini tattınız mı? Tatmışsınızdır...ona sözüm yok.Siz sebepsiz yere bu kadar ağır eleştirildiniz mi,hele de yaptığınız işi sizden daha iyi yapan biri tarafından değil de sıradan biri tarafından? Bence eleştiri yaparken önce kendinize sonra karşınızdakine ve tekrar kendinize bakın ve öyle konuşun...Sevgiler saygılar...Hayatınızda ön yargısız başarılar...

06.02.2014 00:26:24

Misafir(yusuf kindar) Cok biliyorsaniZ siz cikin oynayinda sizi gorelim sende oda ayni yerden geldiniz onunda tecrubesi yoktu o zaman simdi sizinde yok suan

24.02.2014 20:58:59

Misafir(yorum 2) valla helal olsun fahriye evcene zaten o kıza bayılıyorum ne guzel özet yorum yapmış bunun kıskançlıkla hiç alakası yok kız tarih okumuş dziyi eleştirmiyorki sadece herkes gbi oda yorum yaptı bnde tarihi çok seven biriyim çok arastırdım aynı dediği gbi bazı hatalar var dzide ama okadarda olur eleştirmiyorum muhtesem yuzyıl çok guzel bi dizi izliyipte yanliş anlayan tarih hakkında ileri geri konuşanlarada sinir oluyorum son bölümlerde herkes suleymana hakaret ediyor buyuk haksızlık osmanlı hakareti hak etmiyor

27.02.2014 15:12:28

Misafir( ışıl) fahriye evcen hem öğrenci hemde oyuncu 2 işi bir arada tutabilen yetenekli bir kişi. üstelik dizileride daima başarı kaydediyor. ayrıca tüm söylediklerinede katılıyorum.

01.03.2014 18:40:13
Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz

BAKMADAN GEÇME

 • Hacı Sabancı hakkında çıkan haberlere ateş püskürdü
 • Özcan Deniz omzunda kadın ayağı ile fotoğraf paylaşınca...
 • "Kucağımda büyüdüler"
 • Sabri'nin eşinden olay paylaşım
 • Eda Taşpınar’dan Tarzan göndermesi

Hacı Sabancı hakkında çıkan haberlere ateş püskürdü

EN ÇOK TIKLANANLAR

 • Reytinglerin galibi hangisi oldu?
 • Reytinglerin galibi hangisi oldu?
 • Demet Şener'den, Ebru Şallı'ya tepki: Boşansın ne isterse yapsın
 • Yaz günü çizmesiyle şaşırttı!
 • Hayvanseverlerin Harun Kolçak'a vefası!
 • Burcu Esmersoy'un zor anları!
 • Göksel’in şaşırtan değişimi!
 • Uğur Pektaş'tan barışma paylaşımı!
Reytinglerin galibi hangisi oldu?