Fatih Akın'dan şaşırtan itiraf!

Almanya adına yarıştığı Altın Küre’de ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında heykelciğe uzanan Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, iki ülkeye karşı aynı mesafede olduğunu dile getirdi.

Magazin

Fatih Akın'dan şaşırtan itiraf! Alman toplumunun ırkçılığa bakış açısını yansıtmak için çektiği ödüllü ‘Paramparça’ filminin en ağır eleştiriyi Alman liberallerden almasına şaşıran Fatih Akın, “Ben sinemayı eleştiri olarak da görüyorum. Sanatın işi bana göre dünyanın gölgelerini göstermektir. Filmi yapma nedenlerimden biri de buydu, piyasadaki ırkçılar belli olsun istedim” diyor.

‘Solgun’un galası yapıldı!

‘Solgun’un galası yapıldı!‘Duvara Karş’ı ile Metin Erksan’ın ‘Susuz Yaz’ filminden 40 yıl sonra Berlin’de ‘Altın Ayı’ ödülü alan ilk Türk olan Fatih Akın, ‘In The Fade’ (Paramparça) filmiyle Golden Globe tarihinde ödül alan ilk Türk sinemacı olmayı da başardı.

Fatih Akın Türk asıllı Alman olması Türkiye'de de sevilmesine ve sahiplenilmesine sebep olmuştu. Fatih Akın Almanya adına katıldığı ödül törenlerinde başarılara imza atarken, her iki ülkeye de eşit mesafede olduğunu "Türk müyüm, Alman mıyım bir önemi yok, ben Fatih’im! Ama bir taraftan da seviniyorum, Türk toplumu beni hâlâ oranın bir çocuğu olarak görüyorsa ne âlâ. “Hayır öyle değilim” diyecek halim yok. Ama ah şu şovenizm olmasa, ne kadar rahat edeceğiz!" sözleriyle dile getirdi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: