FATİH AKSOY'DAN ELEŞTİRİLERE CEVAP GELDİ!

Fatih Aksoy'un Yüksel Aytuğ'a Med yapım'ın facebook sayfasından cevap verdi.

Magazin

FATİH AKSOY'DAN ELEŞTİRİLERE CEVAP GELDİ! Fatih Aksoy'dan Yüksel Aytuğ'a cevap;

"Sevgili Yüksel,

Bugünkü yazını biraz hayretle okudum. Bildiğin gibi dizimizde bir kapıcı ailesinin hikayesi anlatılıyor. Biz hikayesini anlattığımız bir aileyi nasıl aşağılayabiliriz? Kendimi onların yerine koymama gerek yok, ben zaten karayollarında isçi olarak çalışan bir babanın olguyum. Bodrum katlarında, kapıcı dairesinin karsısındaki dairelerde oturduk hep. Bu yazı beni çok uzdu ve kirdi.

Diziyi ve o sahneyi bir kere daha burada anlatmayacağım, ama bu diziden böyle bir yorum çıkarmak için insanin vicdan sınırlarını zorlaması gerekiyor. O sahnede dizinin kahramanını aşağıladığını sanan sersemler (karakterlerden söz ediyorum) tahtaya o yazıyı yazıyorlar. Dizideki olumlu karakterlerden herhangi biri bu sersemliğin içinde değil. Böyle şeyler artik olmuyor, 80'lerde kaldı bu tur aşağılamalar diyorsan ben de sana Fenerbahçe stadında o pankartın açıldığı yılı ve o pankartı açan sersemleri (gerçek kişilerden söz ediyorum) hatırlatıyorum. O pankartı açan gerçek kişiler Adini Feriha Koydum dizisini seyrediyorlarsa bu sahneden sonra ne yaptıklarının farkına varırlar belki.

Dizilerde herkes siyaseten doğruculuk içinde davranırsa biz hikaye anlatamayız. Bir dizide olumsuz kahramanlar yanlış şeyler söyledikleri/yaptıkları için olumsuz kahramanlardır. Bir dizi bunları savunabilir de (ABD'de çeşitli örnekleri var) ama AFK için bunu söylemek çok büyük bir haksizlik. Sanırım yazmanın şehvetine kapıldın ve bu diziyi yapanlara, oynayanlara ettiğin haksizliği fark etmedin. Ben bolumu bir kere daha seyrettim, sen de yazıyı bir daha oku istersen."

Bunlarda ilginizi çekebilir: