Fazıl Say, Antalya'da konser verdi!

(DHA) - DÜNYACA ünlü piyanist Fazıl Say, Serenad Bağcan'ın vokal yaptığı 'İlk Şarkılar' konseriyle Antalya'da sanatseverle buluştu.

Kültür-Sanat

Fazıl Say, Antalya'da konser verdi! Fazıl Say'ın Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen konserini, Hürriyet Yayın Danışmanı ve Köşe Yazarı Doğan Hızlan, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın ve eşi Günseli Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak ve yaklaşık 2 bin 500 seyirci izledi. 25. yıldönümü nedeniyle Hürriyet Akdeniz'in sponsorluğunda düzenlenen ve sanatçı Selda Bağcan'ın yeğeni Serenad Bağcan'ın vokal yaptığı İlk Şarkılar Konseri'nde Fazıl Say, son bestelerinden solo piyano eseri Gezi Park 2'yi Antalya'da ilk kez çalacağını söyledi.


BERKİN ELVAN BESTESİ ALKIŞ ALDI

Türkiye'de geçen yıl yaşanan Gezi Parkı olaylarının herkesi çok etkilediğini ve bu olaylara herkesin farklı bakış açıları olduğunu ifade eden Fazıl Say, "Ancak Gezi Parkı ile ilgili filmler ve belgesellerin dışında kültür sanat eserlerinin de var olması ve insanların yaşadıklarını kalıcı kılması gerektiğini savunuyorum. Bu bağlamda üç tane Gezi Parkı eseri yazdım. Birbirine bağlı, kronolojik olarak yaşadığımız o günleri anlatan eserler. Birincisi orkestra ve piyano için olan ilk başını anlatıyor, 30-31 Mayıs gecelerini. Gezi Park 2 ise 1 Haziran'dan itibaren olan süreci anlatıyor. İstanbul sokaklarında direniş geceleri, burada o hareketi, devinimi, TOMA'ları hissedeceksiniz. İkinci bölüm gaz bombalarının sessizliği. Hatırlarsanız sıkılan biber gazı nedeniyle muazzam bir atmosfer oluşuyordu. Üçüncü bölüm 14 yaşında vurulan suçsuz çocuk Berkin Elvan için. Son bölüm ise bir arda kalan bölüm, umutlar hep yüreğimizdedir" dedi.


BEN 10 AYLA YIRTTIM

Fazıl Say, Gezi Park ikinci bölümü çaldıktan sonra Serenad Bağcan'ın vokal yaptığı, 'İlk Şarkılar'ı seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde Metin Altıok, Cemal Süreya ve Can Yücel'in şiirlerinden oluşan parçaları çaldıktan sonra mikrofonu alan Fazıl Say, "Edebiyatımızın bu ünlü isimleri babamın arkadaşlarıydı. Benim çocukluğum onların arasında geçti. Şimdi çalacağım parça ise Ömer Hayyam'a ait. Bildiğiniz gibi Hayyam babamın değil, benim arkadaşım" dedi. Açıkhava tiyatrosunu dolduran yaklaşık 2 bin 500 kişi Fazıl Say'ın sözlerini alkışladı. Ömer Hayyam'ın şiirine yaptığı besteyi çaldıktan sonra Hayyam'ın bu şiirleri bin yıl önce yazdığını belirten Fazıl Say, Can Yücel'in hapishanede yazdığı 'Saat 5' adlı şiirinden bestelediği eseri çalmadan önce ise, "Benim kadar şanslı olmayanlar da var. Ben 10 ayla yırttım. Hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verildi. Ama Can Yücel cezaevinde yatarken bu şiiri yazmış" diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: