FELAKET SENARYOSU

Bilim adamları korkuyor. İsviçre'de geliştirilen bir makine dünyayı içine alacak kadar büyük bir kara delik açabilir...

Magazin

FELAKET SENARYOSU İsviçre'de Cern Araştırma Merkezi tarafından 14 yılda geliştirilen ve 8 milyar dolara mâl olan dev makine bu yaz çalışacak. Bilim adamları da küçük bir 'big bang' yaratacak makineyi takip ederek dünyanın nasıl oluştuğunu anlamaya çalışacak.

Şimdi iki bilim adamı makinenin beklenenden büyük bir kara delik yaratarak dünyayı içine alacağı iddiasıyla çalışmanın durdurulması için dava açtı.

WWagner ve Luis Sancho isimli uzmanların Amerikan mahkemesinde açtığı dava yasalolarak Cern'i bağlamıyor. Ama ikili ABD Enerji Bakanlığı'nın desteği kesmesinin bile yeterli olacağını söylüyor. Cern yetkilileri 'Doğa'da ve ayda bzim yaptığımız deneyein kat be kat güçlüsü enerji patlamaları her gün oluyor. Dev kara delik teorisi saçmalık' dedi.

CERN nedir?

CERN Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca 'Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire' sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN'in günümüzde 20 asil üyesine ilaveten Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 'gözlemci' üyesi vardır.
(Vatan)

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: