Fenerbahçe-Kasımpaşa maçı tekrar mı edilecek?

Süper Lig'in 14. haftasında oynanan ve 2-2 beraberlikte sonuçlanan Fenerbahçe-Kasımpaşa mücadelesinde çok tartışılan bir pozisyon yaşandı.

Diğer Haberler

Fenerbahçe-Kasımpaşa maçı tekrar mı edilecek? Fenerbahçe-Kasımpaşa mücadelesinin 7. dakikasında yaşanan penaltı pozisyonu maça damgasını vurdu. Mbaye Diagne'nin kullandığı penaltıyı kaleci Harun Tekin çıkardı ancak dönen topu Samuel Eduok tamamladı ve topu filelere gönderdi. Pozisyon sonrasında VAR incelemesine giden hakem Yaşar Kemal Uğurlu, Edouk'un takım arkadaşı atışı kullanmadan önce ceza sahasına giriş yapmasını gerekçesiyle golü iptal ederek oyuna Fenerbahçe'nin endirekt serbest vuruşla başlamasına karar verdi. Ancak görüntülerde Fenerbahçeli futbolcularında vuruştan önce ceza sahası içinde olması 'kural hatası yapıldığı ve maçın tekrar edilmesi gerektiği' tartışmalarını beraberinde getirdi.


KURAL KİTABI NE DİYOR?

2018-19 Futbol Oyun Kuralları Kitabı'nda pozisyonla ilgili, her iki takımdan da bir oyuncu Oyun Kurallarını ihlal ederse, bir oyuncu daha ciddi bir ihlal gerçekleştirmediği sürece, (örn. Kural dışı yanıltma) penaltı vuruşu tekrarlanır. Eğer kaleci ve vuruşu yapan oyuncu aynı anda bir ihlal yaparsa;

-Eğer vuruş kaçırılır veya kurtarılırsa vuruş tekrarlanır her iki oyuncuya da ihtar verilir.

-Eğer vuruş gol olursa, gol iptal edilir. Vuruşu yapan oyuncuya ihtar verilir ve oyun savunma takımı lehine endirekt serbest vuruş ile tekrar başlatılır.

"KURALLAR MAÇIN TEKRARINI GEREKTİRİRSE OYNARIZ"

Mustafa Denizli, maçın 8. dakikasında Kasımpaşa'nın golünün geçersiz sayıldığı penaltı pozisyonunda kural hatası olduğu iddiaları hakkında şunları kaydetti: "Kurallar maçın tekrarlanmasını gerektirirse tabii ki oynarız. Tam emin değilim ama kaleciden dönen toptan sonra kazandığınız golde vuruştan önce ceza alanı ihlali varsa kuralın bu olduğunu söylediler. Bana verilen bilgi bu şekilde. Kuralın içinde ince detaylar da var. İşin doğrusunu öğreneceğiz."

Bunlarda ilginizi çekebilir: