FERZAN ÖZPETEK'TEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR!

'Şahane Misafir' filminde ünlü komedyen Cem Yılmaz'a hayalet rolünü oynatan yönetmen Ferzan Özpetek: Cem, bence her türlü rolü oynayabilecek bir oyuncu... Onunla birlikte düşündüğüm bir sürü proje var. Biz adamın peşini öyle kolay kolay bırakmayız!

Magazin

FERZAN ÖZPETEK'TEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR! Gelecek hafta gösterime girecek olan 'Şahane Misafir' (Magnifica Presenza); hayaletleri anlattığı konusuyla, Ferzan Özpetek'ten klasik bir dram bekleyenleri bir hayli şaşırttı. Özpetek, filmini ve filmde bir hayaleti oynattığı Cem Yılmaz'ı anlattı...

'Şahane Misafir' uzun zamandır aklınızda olan bir hikaye miydi?

20 yıl önce bir arkadaşım, Roma'da bir ev tuttu. Evi, 2. Dünya Savaşı sırasında çok bombardıman görmüş bir apartmandaydı. Bir gün bana "Evde, siyah elbiseler giymiş bir kadının bana baktığını gördüm" dedi. "Halüsinasyon görmüşsün" falan derken aradan zaman geçti. Bu kez de bana, 1940'lara ait eski kıyafetler giyen bir çocuk gördüğünü söyledi. Bir yıl sonra o evden ayrıldı. Mahalledeki yaşlı kadınlardan biri arkadaşıma, 2. Dünya Savaşı'nda bombardıman sırasında o binadan bir anneyle kızının atladığını söylemiş. İki yıl önce Türkiye'de çekmek istediğim bir film vardı. Onun üzerinde çalışırken bir yandan da bu hikayeyi ilerletiyordum. Türkiye'deki film projesi olmayınca, 'Şahane Misafir' üzerinde çalışmaya başladık.

'Şahane Misafir'i nasıl tanımlarsınız? Hayalet komedisi mi, yoksa korku/ dram mı?

Öncelikle ben 'hayalet' kelimesini sevmiyorum; 'varlık' diyorum ve bu benim daha çok hoşuma gidiyor. 'Şahane Misafir'; komedi ile dramın birbirine karıştığı bir film... İlk başta insan korkuyor, sonra komik durumlar, ardından dramatik şeyler oluyor ve sonra hepsi birbirine karışıyor. Hepsinin bir arada olduğu bir hikaye...Zaten 'Şahane Misafir'i komedi filmi olarak da tanıtmadık. Ama seyirci çok gülüyor. Benim hiç gülmediğim şeylere gülüyorlar. Bu kadar güleceklerini tahmin etmiyordum açıkçası.

SETTE HERKES CEM'E BAYILDI

Cem Yılmaz filme nasıl dahil oldu?

Uzun zamandır beraber çalışmak istiyorduk. Başta rolü, çok önemli bir rol değildi ama çekim sırasında büyüdü. Adamın tuhaf bir çekiciliği var. Doğru dürüst konuşamadıkları halde sette herkes ona bayılıyordu.

Yılmaz nasıl bir karakteri canlandırdı?

1930'larda Türkiye'den Almanya'ya gitmiş iyi bir ailenin oğlu... İsmi; 'Yusuf Antep'. İtalyan bir kızla evlenip tiyatro yapmaya başlamış. İçinde olduğu tiyatro grubu; hem tiyatro hem de yeraltı çalışması yapıyor.

Cem Yılmaz gibi bir komedyenin varlığı, sözünü ettiğiniz o komedi algısını güçlendirmiş olamaz mı?

Cem'in bir önceki filmi 'Av Mevsimi' komedi değildi. 'Şahane Misafir'in de altında çok dramatik bir zemin var. Cem, bence her türlü rolü oynayabilecek bir oyuncu.

Hikaye saf dram olsaydı da yine Cem Yılmaz'ı mı düşünürdünüz?

Tabii düşünürdüm. Zaten Cem ile birlikte düşündüğüm bir sürü proje var. Biz peşini bırakmayız adamın öyle kolay kolay...

SEZEN GERÇEK BİR DOSTUM

Sezen Aksu film için bir şarkı yaptı. Hayatınızda ve filmografinizde Aksu'nun varlığını nasıl tarif edersiniz?

Sezen Aksu, benim için filmin İtalyanca ismi gibi bir şey, yani hayatımdaki 'muhteşem varlık'... Mükemmel bir insan ve gerçek bir dost. Film için çok çalıştı.

Sinema Dergisi

Bunlarda ilginizi çekebilir: