FESTİVALDE GÜZ SANCISI!

Tomris Giritlioğlu’nun 'Güz Sancısı', 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin yarışma bölümüne alınmayınca organizasyonda kriz çıktı. Seçici kurulun filmini yarışmaya almamasına tepki gösteren Giritlioğlu, 'Güz Sancısı'nı çekme kararı aldı.....

Magazin

FESTİVALDE GÜZ SANCISI! 4-19 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünde yarışacak filmler henüz açıklanmadı ama yarışma dışı kalan yerli filmler hakkında ortaya atılan iddialar şimdiden tartışma yarattı.

Tomris Giritlioğlu’nun 'Güz Sancısı' ve Tolga Örnek’in 'Devrim Arabaları' filmi yarışma bölümüne başvurmasına rağmen festivalin seçici kurulu tarafından yarışma dışı bırakıldı. Bu karara şaşıran Giritlioğlu, tepkisini 'Güz Sancısı' filmini festivalden çekerek gösterdi. Giritlioğlu, filminin festivalde yarışma dışında gösterilmesine de izin vermedi.

Öte yandan, İstanbul Kültür Sanat Vakfı şu açıklamayı yaptı: '’Güz Sancısı’ diğer filmlerden daha farklı bir düzeyde olduğu için yarışma dışı bölümde gösterilmesi kararlaştırılmıştır. Yönetmen Tomris Giritlioğlu, film yarışma kapsamında olmadığı için festivalde gösterilmesini tercih etmediğini ifade etmiştir. Atilla Dorsay, Esin Küçüktepepınar, Alin Taşçıyan ve festival yönetiminden oluşan seçici kurul yarışmaya alacağı filmlerin seçimi konusunda tamamen bağımsızdır.'

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: