FETHİYE'DE TSUNAMİ KORKUSU EVLERİ BOŞALTTI!

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı Ölüdeniz Beldesi’nde Pazar günü meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılara alışmaya çalışan halk, “deniz suyu 50 metre çekildi, tsunami olacak” söylentisiyle paniğe kapıldı.

Magazin

FETHİYE'DE TSUNAMİ KORKUSU EVLERİ BOŞALTTI! Sabaha karşı Fethiye ve Demre’de evlerini boşaltan çok sayıda kişi yüksek rakımlı alanlara ve köylere akın etti. hurriyet.com.tr'ye konuşan deprem uzmanları, rahatlatan açıklamalar yaptılar ve paniğin yersiz, 'tsunami olacak' söylentisinin yanlış olduğunu söyledi.Pazar günü Ölüdeniz açıklarında meydana gelen Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde hissedilen 6 büyüklüğündeki deprem ardından meydana gelen çok sayıda artçı sarsıntı, halkı tedirgin etti. Son olarak internet ve cep telefonlarıyla yayılan “deniz suyu 50 metre çekildi, tsunami olacak” söylentisi bu sabaha karşı halkın paniğe kapılmasına neden oldu. Fethiye’ye bağlı Kumluova ile Karadere Beldesi’nde oturanlar evlerini boşaltarak 3 kilometre uzaklaktaki dağlık alana çıktı. Traktör römorkları ve minibüsleri dolduran çok sayıda kişi sabahın ilk saatlerine kadar tedirgin bir bekleyiş içerisine girdi.

Ailesini aracıyla tepelik alana getirerek bekleyen İlyas Işıklı, "Eşime gece yarısı tsunami olacak diye telefon gelmiş. Bana söyleyince ailemi alıp evden çıktım" dedi. Söylenti nedeniyle çok kortuklarını belirten Ayşe Kurt ise, "Yakınlarımız telefonla arayıp tsunami olacağını söylediler. Kendimizi herkes gibi tepeye zor attık" dedi.

Antalya’nın Demre İlçesi’nde de tsunami söylentisinin yayılmasıyla birlikte halk sokağa döküldü. Özellikle sahil şeridinde oturanlar evlerini boşaltarak Kaş-Demre Karayoluna çıktı. Polis ve jandarma ekipleri trafiğe kapanan yolda bulunanları sakinleştirmek ve evlerine göndermek için çaba harcadı. Havanın aydınlanmasının ardından sakinleşenlerden bir bölümü uyarıları dikkate alarak evlerine döndü. Söylentinin etkisinde kalan bazı aileler yüksek alanlarda bekleyişe devam etti.

Fethiye'de Karadere Belediye Başkanı Yakup Otgöz, gece saatlerinde vatandaşlar arasında denizde 50 metre çekilme olduğu ve tsunami olacağı şeklinde haberler yayıldığını söyledi.

Vatandaşların söylenti üzerine boş yere evlerini boşalttığını ifade eden Otgöz, “Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız deprem, insanlarda ister istemez korku yaşatıyor. Vatandaşlarımızdan söylentiler nedeniyle panik yapmamalarını istiyorum. Denizde meydana gelen çekilme de normal, yılın değişik zamanlarında olabiliyor” dedi.

Kumluova Belediye Başkan Vekili Yılmaz Evcil ise tsunami olacağına inanan insanların panik halinde yüksek kesimlere çıktığını ve geceyi burada geçirdiklerini ifade ederek, sabah olduğunda denizdeki çekilmenin 50 metre olmadığını öğrenen insanların evlerine döndüklerini söyledi.

Karadere beldesinde Özlen Plajı'ndaki bir turizm işletmesinde görevli Durmuş Büyükağaç, uzun yıllardır bölgede yaşadığını belirterek, denizde zaman zaman 1 ile 2 metre arasında çekilme olabildiğini dile getirdi.

Büyükağaç, havanın rüzgarlı olmadığı günlerde dalga oluşmadığı için su seviyesinin normalden az göründüğünü anlatarak, “Deniz çekilmesi normal bir durum. İnsanlar boş yere panik yapıyorlar. Bu olaylar bizim gibi turizme hizmet veren işletmelere de zarar veriyor” diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: