FETİŞİZM HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?

Fetişizm terimi 1800 lü yılların sonlarında türetilmiştir. Takıntılı zevk anlamına gelen Portekizce feitico kelimesinden gelmektedir.

Magazin

FETİŞİZM HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ? Özellikle vücuda ait özellikleri çekici bulan çoğu normal bireyde fetişsel uyarılmanın bir derecesi vardır. Ama fetişsel uyarılma genellikle normal cinsel veya sosyal işlevselliği engellediğinde ve bir fetiş obje olmadan cinsel uyarılmanın imkansız olduğu noktada bir sorun olarak algılanır.

Cinsel fetişizm, cinsel nesnenin bütünüyle değil, yalnızca tek bir parçasıyla ilgilenmeye dayanır.

Cinsel fetişizm, ilk olarak Alfred Binet tarafından Le fétichisme dans l’amourde tanımlanan ama kökeni daha eskilere dayanan, cansız bir nesnenin veya bir beden parçasının tahrik edici olarak algılanmasına denir. Kök olarak antropolojide doğaüstü güçlere sahip olduğuna inanılan nesneler için kullanılan fetiş teriminden gelir.

Yapılan araştırma sonuçları fetişistlerin hemen hemen hepsinin erkek olduğunu göstermektedir. Bu sapma davranışı genellikle iç çamaşırı, eldiven, ayakkabı gibi cansız nesnelere yada vücudun belirli kısımlarına ( el, ayak vs. ) dokunmaktan haz duyma şeklindedir. Genellikle karşı cinse ait kullanılan güzel ayakkabılar, iç çamaşırları, tuvalet malzemeleri vs. uyarılmaya yol açan örneklerdendir.

Cinsel Fetişizm Türleri

Ayak Fetişizmi

Aksesuar Fetişizmi

Beden Parçalarına İlişkin Fetişizm

Irk Fetişizmi

İç Çamaşırı Fetişizmi

Ölü Sevicilik

Şişman Kadın Fetişizmi

Üniforma Fetişizmi

Yaşlı Kadın Fetişizmi

Tedavi

Tedavinin etkili olabilmesi için uzun süreli olması gerekir. Tedavi yaklaşımları geleneksel psikanalizi, hipnozu, bilişsel ve davranışçı terapiyi ve aynı zamanda ilaç tedavisini içerir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: