FİLMDEKİ KARAKTERLE KARIŞTIRMAYIN!

Nebahat Çehre, Aşk-ı Memnudaki karakteri ile kendisi arasında hiçbir bağ kuramadığını söyledi...

Magazin

FİLMDEKİ KARAKTERLE KARIŞTIRMAYIN! Kanal D'de ekrana gelen 'Aşk-ı Memnu dizisinin fettan Firdevs’i Nebahat Çehre, üstlendiği bu yeni karakter ile kendisi arasında hiçbir bağ kuramadığını söyledi. Hafta Sonu dergisine konuşan oyuncu, “Firdevs inanılmaz uçlarda yaşıyor. Hayata bakış açısı hep maddiyatla ilgili. Bense her şeye duygusal yaklaşırım. Evliliklerimde, ilişkilerimde hep böyle olmuştur hep” dedi.

Önce geçmiş olsun diyelim. 'Aşk-ı Memnu'nun setinde fena halde üşütmüşsünüz. Hatta zatürreden kıl payı kurtulmuşsunuz.

Evet... Havanın en sıcak olduğu günlerde başladık biz bu diziye. Sıcak makyajıma zarar vermesin diye vantilatörlerin arasında oturuyordum. Bir yandan da spotların önündesin, terliyorsun. Terliyken vantilatör önlerinde olmak beni hasta etti. Direkt göğsüme indi. O arada doktora gidecek zamanım bile olmadı. Sonunda gittim. Doktor zatürreden şüphelendi. Allah’tan çekilen ciğer röntgeni temiz çıktı. Diziler çok eziyetli çekiliyor. Her bölüm bir sinema filmi gibi neredeyse... Bu durum çok yıpratıcı.

Şu anda sağlığınız ne durumda?

İlaçlarla ayakta durmaya çalışıyorum.

Firdevs karakterindeki performansınıza mı nazar değdi, yoksa Firdevs’in fettan kişiliğine duyulan tepkinin yansıması mı oldu bu?

Doğrusunu isterseniz, dostlarım beni Firdevs karakterinde izleyince çok şaşırdılar. Karakterimin çok dışında bir rol bu. Zayıf ve naif bir kadınım ben. Firdevs ise inanılmaz uçlarda yaşayan, iddialı, kızlarıyla çatışma halinde... Dünyanın her tarafında bu tür kadınlar vardır.

Firdevs karakteri dediğiniz gibi sizin gerçek kişiliğinizle hiç bağdaşmıyor. Bu rolü kabul ederken hiç tereddüt etmediniz mi?

Sonuçta senaryo gereği, kızıyla çatışacak kadar genç ve modern bir annenin olması gerekiyordu. Teklif gelince tereddüt ettim, etmedim değil. Bizim seyircimiz, oyuncu ile canlandırdığı karakteri birbiriyle bağdaştırıyor çünkü... Gerçi eskisi gibi değil. Artık oyuncuyla canlandırdığı karakteri tamamen birbirine karıştırmıyorlar.

artık Erol Taş’ı linç etmeye kalkan seyirci yok elbette!

Evet, rahmetli Erol Ağabey ne çok hakaretlere uğramıştı. Ailesine bile saldırmışlardı. Çocuklarını okul yolunda çevirip dövmüşlerdi. Filmlerin galalarında kötü adama, kötü kadına seyirci sürekli beddua ederdi. Çok şükür onları aştık artık.

Herkes bu olayın bir sanat olduğunu biliyor şimdi.

Oyuncu dediğimiz de rolden kaçmamalı, değil mi?

Oyuncunun bu tür rollerden kaçması etik değil. Oyuncuysan, her karakteri canlandırabilmelisin. Rolden kaçılmaz. Ayrıca Nebahat Çehre sürekli masum kadını oynayamaz. Ve Firdevs karakteriyle kamera önüne geçince, çevremden gelen eleştirilerin ışığında konuşmam gerekirse, çok başarılı bulundum. Demek ki uzun yıllar bu karakterle ilgili bilinçaltımda birikimler olmuş, malzemeler oluşmuş.

Firdevs’in en çok nesi zorluyor Nebahat Çehre’yi?

Hayata bakış açısı hep maddiyatla ilgili Firdevs’in... Ben hiç öyle olamadım. Ben tamamen duygusal bakarım her şeye. Evliliklerimde, ilişkilerimde bu böyle olmuştur hep. Firdevs, yaşadığı pırıltılı hayatı kaybetmemek için elinden geleni yapıyor, entrikalar çeviriyor. Nebahat Çehre öyle davranamaz. Yalılarda da oturur, apartman dairesinde de...

Nebahat Çehre, eğer Firdevs karakterinde olsaydı neler olurdu, hiç düşündünüz mü?

Bugün inanılmaz bir servete sahip olurdum herhalde. Yalılar, hanlar, arabalar... Ama Firdevs o kadar da kötü biri değil. Firdevs’i de anlamak gerek. O da öyle bir hayatı kaybetmek istemiyor. Hatta açık açık bu yaşantısını kaybederse, hayatına kıyabileceğini bile söylüyor. Tabii Firdevs’in bu noktaya gelişinin nedenleri var. Bu daha sonra ortaya çıkacak.'Niye kötü kadını oynuyorsun' diye hesap sormaya başladılar

1975’te TRT’de yayımlanan Halit Refiğ’in siyah-beyaz 'Aşk-ı Memnu' dizisinde Firdevs’i Neriman Köksal oynamıştı, hatırlıyor musunuz?

Ben o 'Aşk-ı Memnu'daki Neriman Köksal’ı özellikle izlemedim.

Neden?

İzlersem etkisi altında kalırım diye endişelendim.

Eski Firdevs’le yenisi arasında ne gibi farklar var diye sorsam?

Neriman Köksal, hep o tarz karakterleri canlandıran, hoş ve alımlı bir kadındı. Ayrıca o dizi, önceki dönemlerde yaşanıyordu. Bu dizi ise günümüzde geçiyor.

Nebahat Çehre ne gibi tepkiler alıyor?

Rolümü başarıyla oynadığımı söylüyorlar. Bazıları da “Niye böyle kötü bir kadını oynuyorsun?” diye hesap soruyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: