FORUM İSTANBUL VE MARMARA FORUM'DA KUKLA FESTİVALİ

Forum İstanbul ve Marmara Forum, '15. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

Magazin

FORUM İSTANBUL VE MARMARA FORUM'DA KUKLA FESTİVALİ Dünyanın dört bir yanından gelen kukla sanatçılarını İstanbul’da buluşturan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde Forum İstanbul ve Marmara Forum, 5-6 Mayıs tarihlerinde gösteri ve atölyelere ev sahipliği yaptı.

İstanbul’u yıllardır rengarenk bir kukla şölenine çeviren Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl 15’inci yılını kutluyor. Cengiz Özek’in sanat yönetmenliğinde 3-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, masa kuklasından ipli kuklaya, gölge oyunundan video performanslarına, gelenekselden moderne, zengin içeriğiyle seyirciyle buluşuyor.


Bu yıl birbirinden çok özel grupları ağırlayan festival kapsamında Forum İstanbul ve Marmara Forum da; ABD’denCompany Scott Land modern varyete şovu, Peru’dan Jose Navorro yerel özelliklerini içinde barındıran ipli kukla tarzındaki A la Carte adlı varyete, kuklanın başkenti sayılan Çek Cumhuriyeti Prag’tan Karromto grubunun ipli kukla tekniğindeki inanılmaz görsellikteki sirki, Fransa’dan insan ve kukla ilişkisini mükemmel bir görsellikle seyirciyle paylaşan Rue Barree grubu, ve Şili’denTeatrapo grubunun tango yapan cilveli kuklasına ev sahipliği yaptı.

Gösterilerin yanı sıra, Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu ekibi tarafından Forum İstanbul ve Marmara Forum’da gerçekleştirilen atölyeler ile de çocuklar, etrafımızda bolca bulunan sıradan malzemeler ile düşlerindeki kuklaları oluşturdu. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında, Kukla workshopları ilk defa Marmara Forum’da 5 Mayıs’ta gerçekleşti.

6 Mayıs Pazar günü Marmara Forum’da 2 seans gösteri yapan kukla sanatçısı ABD’den gelen Scott Land, Hollywood produksiyonlarında da kuklalarıyla yer almış bir kişi. Karizmatik bir kişiliğe sahip olan sanatçı, Budizm felsefesini yayan Dalay Lama ile de birlikte çalışmalar yapmıştı.

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında, 21 Mart Dünya Kukla Günü dolayısıyla ilk kez ziyaretçiler ile Forum İstanbul’da buluşan “Java’nın Silüeti” başlıklı sergi de 13 Mayıs’a kadar ziyarete açık olacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: