FRANSA SENATOSU YASAYI KABUL ETTİ!

Fransa Senatosu genel kurulunda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi kabul edildi.

Magazin

FRANSA SENATOSU YASAYI KABUL ETTİ! Türkiye'nin karşı duruşu, yaptırım tehditleri işe yaramadı ve beklenen oldu.

348 koltuklu Fransa senatosu, 68 senatörün katılımı ve vekaleten oy kullanımı sonucu, 1915 Ermeni iddialarını suç sayan yasa teklifini kabul etti.

Senatodaki iki büyük grubun; iktidar partisi ve Sosyalist Parti'nin desteğiyle geçen ve Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin imzasına sunulacak yasa teklifi, Fransa'da Yahudi ve ‘Ermeni soykırımının’ varlığını inkar etmeyi suç haline getiriyor. Taklif, soykırımı inkar edenler için 1 yıl hapis ve 45 bin Euro tazminat cezası öngörüyor.

TSİ 16.00’da başlayan genel kurula, 348 senatörden 68’i katıldı.

İlk olarak, ‘yasa teklifi anayasaya aykırıdır’ diyen Anayasa Komisyonu’nun verdiği ‘teklif düşürülsün’ önergesi oylandı ve sonuç 86’ya 166’yla önergenin reddi şeklinde oldu. (Komisyonun önergesi kabul edilseydi yasa teklifi düşmüş olacaktı.)

Grup başkanlarının vekaleten oy kullandığı senatoda, daha sonra diğer önergelere geçildi. Bunlardan ilki teklifin ‘anayasaya aykırı’ olduğu, diğeri teklifin yeterince görüşülmediği gerekçesiyle geri çekilmesi yönündeki önergelerdi ve ikisi de reddedildi.

Senato bunun üzerine kanun teklifinin 1. maddesinin görüşülmesine geçti. Bu noktada da maddeyle ilgili değişiklik önergeleri verildi ancak sonuç yine ret oldu. Yaklaşık 8 saat süren maratonunun sonunda, senato, 2. maddelik paketi 86 redde karşın 123 kabul etti.

ntvmsnbc
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: