FUTBOL MAÇINDA OLAYLAR ÇIKTI, 74 ÖLÜ!

Mısır'da facia... Al Masry'nin Al Ahly'yi 3-1 yendiği maçtan sonra çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre 74 kişinin öldüğü bildirildi.

Magazin

FUTBOL MAÇINDA OLAYLAR ÇIKTI, 74 ÖLÜ! Ev sahibi Al Masry taraftarları, Mısır'ın bir numaralı takımı olan Al Ahly'ye karşı kazandıkları 3-1'lik zaferi kutlamak için sahaya akın etti. Takımlarının ligde dördüncülüğe yükseldiği maçın ardından sahaya atlayan Al Masry taraftarları, Al Ahly oyuncularına koştu. Soyunma odasına gitmek isteyen taraftarlar, güvenlik görevlileriyle birbirine girdi. Çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre 74 kişi öldü; 180 kişi yaralandı. Ölenler arasında güvenlik güçlerinin de olduğu bildirildi.

Video yüklenemedi...



KAHİRE'DE DE OLAYLAR ÇIKTI
Canını zor kurtaran Al Ahly'li futbolcular "Gözümüzün önünde insanlar öldü. Bu, futbol değil savaş" dedi. Mısır'ın başkenti Kahire'deki Zamalek-İsmailiye maçında ise ev sahibi taraftarlar stadı ateşe verdi. Olaylar sürüyor.

Fotoğraflar için tıklayınız....

FEDERASYON MAÇLARI TATİL ETTİ
İddialara göre bu olaylar Al-Masry'nin fanatik taraftar grubu tarafından planlandı. Al Jazeera olayın siyasi bir boyutunun da olabileceğinin altını çizdi. Zira bazı taraftarlar olayları stat dışında askeri yönetim aleyhine gösterilere dönüştürdü.

Mısır ordusu, Port Said'de mahsur kalan Al Ahly futbolcuları ve taraftarları için helikopterler gönderildiğini açıkladı. Yaşananların ardından Al Masry Kulübü Başkanı Kamel Abu Ali istifa etti. Mısır Futbol Federasyonu, olaylar üzerine ligin süresiz tatil edildiğini açıkladı. Meclis de yarın olağanüstü toplanacak.

DAVUTOĞLU'NDAN TAZİYE TELEFONU
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çıkan olaylarla ilgili olarak Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr'ı arayarak taziyelerini iletti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Davutoğlu, Amr'a, maçta ölen ve yaralananlar için taziye ve geçmiş olsun dileklerini aktararak Türkiye'nin yardım için her şeyi yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bunlarda ilginizi çekebilir: