Salıpazarı Liman Sahası ihalesi Doğuş'un

Galataport olarak bilinen ve Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan 1.200 metrelik sahil şeridini kapsayan İstanbul Salıpazarı Liman Sahasının 30 yıllık işletmesi için düzenlenen ihaleyi Doğuş Holding 702 milyon dolarla kazandı.

Yaşam

Salıpazarı Liman Sahası ihalesi Doğuş'un SON DAKİKA...

Alsim Alarko salona döndü. Açık artırma başladı. Doğuş Holding 702 milyon dolarla ihaleyi kazandı. Alsim Alarko ve Global Yatırım Holding-Özak GYO-Delta Proje İnşaat açık artırma başlayınca ihaleden çekildiler.

SON DAKİKA...

İlk teklifi Doğuş Holding verecek. Şu anda değerlendirme için mola aldılar. Doğuş Holding yöneticileri salona döndüler. Ancak açık artırma Alsim Alarko'nun da mola almasıyla başlamadı.

SON DAKİKA...

Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu elendi ve ikinci elemeli tura geçildi. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı da elendi. Şimdi ihalenin açık artırma bölümüne geçilecek. Açık artırma 701 milyon dolarla başlayacak ve bir saat sürecek. Artırma miktarı 1 milyon dolar olacak.

SON DAKİKA...

''Galataport'' adıyla bilinen Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'ye ait İstanbul Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi saat 16.45'te Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) İhale Salonu'nda başladı.

Teklif sahipleri ihale salonundaki yerlerini aldılar.

İhale Komisyon Başkanı Ahmet Aksu ihalede bir elemesiz turun ardından iki elemeli tur yapılacağını, bunun ardından kalan üç şirketle açık artırmaya gidileceğini söyledi.


''Galataport'' olarak bilinen Salıpazarı Liman Sahası'nın özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi Ankara'da yapılıyor. İhaleye, Doğuş Holding, Alsim Alarko ve Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tek başına; Polimeks-Folkart-Sembol ile Global Yatırım Holding-Özak GYO-Delta Proje İnşaat ise, ortak girişim grupları olarak teklif verdi.

İHALEYE KATILANLAR
Salıpazarı Liman Sahası'nın 30 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirme ihalesine katılmak üzere teklif veren firma ve ortak girişim grupları şöyle:

-Doğuş Holding A.Ş.

-Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.

-Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu

-Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

-Global Yatırım Holding A.Ş.-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi A.Ş. Ortak Girişim Grubu

SALIPAZARI LİMANI'NIN TARİHÇESİ
Salıpazarı Limanı 1986 yılına kadar Türkiye'nin ithalat yapılan en büyük limanıydı.

1986 yılında yük gemisi trafiğine kapatılan liman 1988'de de TIR'lara kapatıldı.

Salıpazarı Limanı halen yükleme, boşaltma ve depolama hizmeti verirken, İstanbul'a gelen kruvaziyer yolcu gemileri de bu limana yanaşıyor.

LİMANIN ÖZELLİKLERİ
Salıpazarı Liman Sahası 30 bin 175 metrekare açık alana ve 78 bin 810 metrekare kapalı alana sahip.

Dört adet antreposu olan liman günde ortalama 11 gemi kabul edebiliyor.

Limanın iskele uzunluğu ise 1.150 metre.

İLK İHALEDE NE OLMUŞTU?
Eylül 2005'te yapılan ilk ihale 49 yıllık işletme hakkını içeriyordu.

İhaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon Euro'luk en yüksek teklifle kazanmıştı.

Ancak ihale Danıştay tarafından Aralık 2005'te iptal edilmişti.

...................................................

Galataport'ta kıran kırana ihale bugün yapılacak

Galataport olarak bilinen ve Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan 1.200 metrelik sahil şeridini kapsayan İstanbul Salıpazarı Liman Sahasının 30 yıllık işletmesi için dev ihale bugün yapılacak. 2005 yılında İsrailli işadamı Sami Ofer’in 3.5 milyar euroya kazanmasına rağmen ihalesi bir sene sonra iptal edilen Galataport için bugün 5 firma yarışacak.

Pazarlık usulü ile yapılacak özelleştirme ihalesi saat 16.45'te ÖİB İhale Salonunda gerçekleştirilecek. İhale Komisyonu’nun gerekli görmesi halinde pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katlımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak.

İhaleye teklif veren 5 firma şöyle:

"Doğuş Holding,

Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret,

Polimeks-Folkart-Sembol Ortak Girişim Grubu,

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı,

Global Yatırım Holding AŞ-Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ-Delta Proje İnşaat Turizm ve Sanayi AŞ Ortak Girişim Grubu"

GLOBAL VAZGEÇMİYOR

Galataport ihalesi ilk kez yapıldığı 2005 yılında büyük tartışmalara neden olmuştu. O dönem 49 yıllık işletme hakkını kapsayan ihalede en yüksek teklifi 3 milyar 538 milyon Euro ile Mehmet Kutman’ın sahibi olduğu Global Yatırım Holding, İsrailli Sami Ofer ortaklığı vermişti. Ancak bu ihale, 2006 yılında Danıştay tarafından iptal edilmişti.

İlk ihaleyi kazanan Global Yatırım Holding, bu kez de Özak GYO ve Delta Proje İnşaat ile birlikte ihaleye giriyor.

Galataport projesi Karaköy rıhtımından başlayıp, Mimar Sinan Üniversitesi’ne kadar olan bölgede inşa edilecek. Toplam 100 bin 280 metrekare Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ mülkiyetindeki planlama alanı, denize yapılacak 11 bin 867 metrekarelik dolgu alanıyla birlikte toplam 112 bin 147 metrekareye çıkacak. Proje kapsamında 127 bin 811 metrekare yapılaşma ve 99 bin 256 metrekare inşaat planlanıyor.

Bu alanda alışveriş merkezleri, oteller ve limanlar yer alacak.

Bunlarda ilginizi çekebilir: