Galatasaray'da Hawkins depremi!

Galatasaray Medical Park'ın yıldız basketbolcusu David Hawkins'te yasaklı madde tespit edildi. Tedbirli olarak disiplin kuruluna sevkedilen oyuncunun kokain kullandığı belirtildi.

Diğer Haberler

Galatasaray'da Hawkins depremi! Galatasaray Medical Park’ta şanssızlıklar bitmiyor. Takımın iki önemli oyuncusu Henry Domercant ve Göksenin Köksal’ın çarpraz bağlarının kopması ve sezonu kapamalarının ardından, şimdi de David Hawkins şoku yaşanıyor. Sarı-Kırmızılı ekibin kaptanının, 22 Aralık’ta Gaziantep BŞB maçı sonrası alınan idrar örneğinde yasaklı maddeye rastlandı. Türkiye Basketbol Federasyonu, Köln’de yapılan testin sonuçlarının positif çıktığını Galatasaray Kulübü’ne yazılı olarak bildirdi. Açıklamada, Hawkins’in keyif verici madde kullandığı bildirildi. Maddenin ne olduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmazken, Hawkins’in kokain kullandığı belirtiliyor.

Şimdi ne olacak?

Eğer bir oyuncu esrar ya da marihuana gibi maddeler kullanıp, bu durumu itiraf edip 2. numuneyi açtırmazsa 3 ay ceza alıyor. En yakın örneklere göz atacak olursak iki yıl önce Beşiktaş’lı Mire Chatman, suçunu itiraf ettiği için 3 ay ceza almıştı. Keza geçen sezon Fenerbahçe’nin, Partizan’dan transfer ettiği James Gist aynı sebepten dolayı 3 aylık cezaya çarptırılmıştı. Kokaine örnek ise Kaspars Kambala. Letonyalı oyuncu, Fenerbahçe forması giyerken kokain kullandığı gerekçesi ile 2 yıl basketboldan men edilmişti.

Daha önce de kullanmıştı

Royal Halı Gaziantep maçı öncesi kokain kullandığı iddia edilen David Hawkins, İtalya’da forma giydiği dönemde de ceza almıştı. Hawkins, 2007’de Roma forması giyerken Siena maçı sonrası verdiği numune pozitif çıkmış ve 3 ay ceza almıştı. Hawkins marihuana kullandığı gerekçesiyle bu cezaya çarptırılmıştı. Amerikalı oyuncunun bu ikinci vukuatı olduğu için az bir ceza ile kurtulması mümkün görünmüyor.

Murat Özyer: Araştırıyoruz

Galatasaray Basketbol Şubesi Koordinatörü Murat Özyer, “Federasyonumuzdan, Hawkins’in idrar örneğinde WADA’nın yasaklı maddeler listesinde yer alan bir madde bulunduğunun tespit edildiği bildirildi. Bunun devamında da oyuncumuz tedbirli olarak Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Kendisi önümüzdeki maçlarda oynayamayacak” diye konuştu. Doping testinin Almanya’daki Köln Doping Merkezi’nde yapıldığını vurgulayan ancak tespit edilen maddenin ismini açıklamayan Özyer, “Bundan sonraki süreçle ilgili kulübümüz bir takım araştırmalar yapıp, açıklamada bulunacak” ifadelerini kullandı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: