Gecce Gurme Kurulu üyesi yazar Sermet Severöz yazdı

Gecce Gurme Kurulu üyesi yazar Sermet Severöz, Habertürk Gazetesi'nde ki köşesinden bugün, geçen haftadan izlenimlerini yazdı. İşte o satırlar..

Diğer Haberler

Gecce Gurme Kurulu üyesi yazar Sermet Severöz yazdı "Lucca’dan yeni menü


11’inci yılında hala şubeleşmemekteki kararlılığını bozmadan devam eden Lucca Bebek’in yaratıcısı sevgili dostum Cem Mirap ile özel bir akşam yemeği yedik geçenlerde. Cem’in kavından seçtiği değerli şaraplarla eşleşen yeni menüyü tattık.

Hemen söyleyeyim, Lucca’nın klasikleşmiş ördekli papardelle, somon sashimi ve karides roll gibi klasik tatları yerli yerinde duruyor.

Menüye Michelin yıldızlı restoranlarda çalışmış İspanyol Executive Chef Willy Moya dokunmuş, bu dokunuşlara Lucca’nın mutfak koordinatörü Pelin Çakar ve şef Tuncay Uçar hayat vermiş.

Yeni menü yine ortadan azar azar paylaşmaktan yana. Yani Cem Yılmaz’ın dediği gibi “little little in the middle” kıvamında. Alışılmışın dışında hazırlanan ve servis edilen bonfile salatası, Cem’in Olimpos’taki bahçesinden toplanan portakalların suyuyla hazırlanan kokteyller aklımda kalanlar.

Cento per Cento’da değişim


Nişantaşı'nın popüler restoranı Cento per Cento resmen kabuk değiştirdi. Adından anlaşılacağı üzere yıllardır İtalyan restoranı olarak hizmet veren Cento per Cento, aynı kaldırımı paylaştığı restoranlar gibi bir konsepte sahip oldu. Yani artık mekan günün her saati gidilen ve makul bedellerle iddiasız şeyler yenilen ve içilen bir pub & bistro halini aldı.

Buna değişime bağlı olarak menüsüne İtalyan lezzetleri dışında enternasyonal lezzetler de ekleyen mekanın mutfağından çıkan lezzetler arasında aklımda en çok kalan ise değerli üstat Hıncal Uluç’un da çok beğendiği ıspanaklı mantı oldu.

Dünyanın en meşhur çikolatalarından biri olan nane aromalı after eight çikolatası kullanılarak yapılan profiterol de yabana atılacak gibi bir lezzet değil.

Topağacı’nın gözdesi Grey


Aslında daha kapılarını açtığında ilk gidenlerden biri olmama rağmen nerdeyse en son yazanlardan biriyim Grey’i. Sebebiyse ilk gittiğimde açılış telaşı yaşayan mekan hakkında yazacaklarımı şöyle bir yemeğini yedikten sonra yazma isteğimdi.

Mutfağının başında Da Mario İtalyan restoranının eski şefi Asım Yılmaz var. Dolayısıyla lezzetleri anlatmaya gerek bile yok. Paşabahçe tarafından özel üretilen kristal bardak takımların, 6’ncı Cadde ve Koleksiyon tarafından ithal edilen tasarım ekipmanlarının, Mısır keteni masa örtülerinin, bakır kelepçeli peçetelerin yansıttığı ağır havaya rağmen yoldan geçerken bir kahve ya da içki için de rahatça uğranan bir mekan olmuş Grey.

Bunlarda ilginizi çekebilir: