GECCE UYUMAKTA ZORLANIYOR MUSUNUZ?

Gecce uyumakta zorlanan yetişkinlerin karanlıktan korkuyor olabileceği belirlendi .

Magazin

GECCE UYUMAKTA ZORLANIYOR MUSUNUZ? Kanada'da 93 üniversite öğrencisinin katıldığı araştırma, gecce uyumakta zorlanmak ve karanlıktan korkmak arasında bağlantı olabileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, gecce iyi uyuduğunu ve iyi uyuyamadığını söyleyenlere kulaklık verdi ve buradan ara sıra gürültü sesi yayınladı.

Laboratuvarda ışıklar kapatıldığında gecce iyi uyuyamadığını söyleyenlerin yarısı karanlıktan korktuğunu itiraf etti.

Işıklar yandığında her iki gruptakilerin sese aynı tepkiyi verdiği, karanlıkta ise iyi uyuduğunu söyleyenlerin gürültüye alıştığı, iyi uyuyamadığını söyleyenlerin gürültüye tepki verdiği gözlendi. Araştırmanın başındaki Dr. Taryn Moss, gecce uyumakta zorlanan kişilerin ışıklar kapalı olduğunda gerginleştiğini çünkü bu kişilerin yatağa yatmak ve uykusuzluğu bağdaştırdığını belirtti.

Moss, artık araştırılması gereken sorunun tedavi görmeden kaç kişinin fobiyle yaşadığı olduğunu vurguladı.

Araştırmaya imza atanlardan Colleen Carney de yetişkinlerin karanlıktan genellikle çocukların korkması nedeniyle, bu korkularını itiraf etmediklerini ve çoğunlukla ışık ve televizyon açık uyuduklarını ifade etti.

Araştırmanın daha yeni davranışsal tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tutabileceğini belirten Carney, sonuçların doğrulanması için daha geniş çaplı araştırmalar yapılması gerektiğini de açıkladı.

HT Sağlık
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: