GELECEĞİN SİNEMACILARI BELLİ OLDU!

Magazin

GELECEĞİN SİNEMACILARI BELLİ OLDU! T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından TÜRSAK Vakfı işbirliği ile düzenlenen
“Geleceğin Sineması 8”de ödül kazananlar dün
Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı.

Sunuculuğunu Ezgi Mola’nın üstlendiği törende genç yeteneklerin ödüllerini ünlü oyuncu ve yönetmenler verdi.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün TÜRSAK Vakfı işbirliği ile düzenlediği “Geleceğin Sineması”nın sonuçları dün açıklandı.

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde yapılan törende, rekor katılım sağlayan 265 genç yönetmen adayları arasından finale kalan 20 öğrenci 2 bin 500 TL ödülün sahibi oldu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 8 yıldır sinema öğrencilerini desteklediği “Geleceğin Sineması”nda Musa Ak, Serhat Karaaslan, Olgu Baran Kubilay dereceye giren ilk üç öğrenci oldu.

Birinci olan Salyangoz isimli projeye Kodak’ın katkılarıyla 5 kutu 35 mm film ve çekimler süresince kullanılacak 35 mm kameranın yanı sıra, filmin çekimleri sonrasında Fono Film'in Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’ın katkılarıyla post-prodüksiyon hizmetleri sağlandı. Aynı zamanda filmin yönetmeni, Türkiye'nin en önemli görüntü yönetmenlerinden olan ve bu yıl da 4. Yeşilçam Ödülleri’nde ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülünü kazanan Uğur İçbak'tan iki gün workshop kazandı.

İkinci seçilen süper-16 mm kamerayla çekim hakkının yanı sıra Kodak'ın katkılarıyla 4 kutu süper-16 mm negatif film kazandı. Filmin çekimlerine Görüntü Yönetmeni Aşkın Sağıroğlu destek verecek ve post-prodüksiyon işlemlerinin hepsi yine Fono Film'in Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’ın katkılarıyla yapılacak ve montaj sonrası 35 mm kopyası gerçekleştirilecek.

Üçüncü seçilen proje sahibi ise dijital fotoğraf makinesi ile ödüllendirildi. Gecede finale kalan 20 gencin ödüllerini ise Nurcan Kuzucan, Muzaffer Hiçdurmaz, Kemal Öktem, Yekta Kopan, Selim Demirdelen, Ahu Türkpençe, Umut Kurt, Rıza Kocaoğlu, Yiğit Özşener, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Tolga Örnek, Selma Ergeç, Zeki Demirkubuz ve Sait Sökmen takdim etti.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen “Geleceğin Sineması”nın seçici kurulu ise şu isimlerden oluştu: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger, TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil, oyuncu Ahu Türkpençe, yazar Yekta Kopan, oyuncu Umut Kurt, oyuncu Demir Karahan, yönetmen Selim Demirdelen, yönetmen Muzaffer Hiçdurmaz ve görüntü yönetmeni Uğur İçbak.


Finale kalan öğrencilerin isimleri aşağıdaki gibidir:


BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ / Salyangoz: Musa AK /Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ/Dondurma: Serhat KARAASLAN /Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ/Otobüs: Olgu Baran KUBİLAY/Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

2.500 TL DESTEK ALMAYA HAK KAZANAN DİĞER PROJELER


1- Adem’in Kuyusu : Veysel Cihan Hızar / İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi
2- Aş : Abdülkadir İlgen / Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
3- Ay Evi : Gökçe Pehlivanoğlu/ Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
4- Baston : Sercan İslamoğlu / İstanbul Arel Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu
5- Bisiklet : Özgür Dinler Güler / Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi
6-Eylül’ün Dönüşü : Ahmet Toklu / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
7- İki Kapı : Nail Pelivan / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
8- Kapsül : Deniz Dargı / Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
9- Karanlıkta 5 Dakika / Fırat Yavuz / Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
10- Kibrit Çöpleri / Alper Kızılboğa/ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
11-Mülteci : Emrah Çam / Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi
12- Necef’te Bir Gece : Ayşenur Uyanık / Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi
13- Nersova: Selin Süar / Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
14-Pencere Kenarı : Büşra Eldemir / Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
15-Su Çatlağını Buldu : Uğur Egemen İres / Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi
16- Tanıtıcı Reklam : Selami Genli / Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi
17-Teklif : İnci Damla Güneşlier / Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

Your text to link here...

Bunlarda ilginizi çekebilir: