GEMİYİ KAPTAN BATIRDI VE KAÇTI!

İtalya, İspanya ve Fransa arasında tur yapan 114 bin 500 tonluk lüks yolcu gemisi “Costa Concordia”, 3 bin 206 yolcusu ve 1023 mürettebatıyla birlikte önceki akşam Toskana sahilleri açığındaki Giglio Adası yakınlarında karaya oturdu. 290 metre uzunluğundaki kruvaziyerin gövdesinde 71 metrelik bir yarık oluşurken, en az 3 kişi öldü, ikisi ağır 30 kişi yaralandı. 4 bin 229 kişi büyük bir kaos ortamında gemiden tahliye edilirken, hızla su alan gemi ağır ağır yan yattı.

Magazin

GEMİYİ KAPTAN BATIRDI VE KAÇTI!
TAM 3 SAAT SONRA KAZA ŞOKU

Gemi, İtalya’nın başkenti Roma yakınlarındaki Civitavecchia limanından kuzeydeki Savona’ya gitmek üzere demir aldıktan üç saat sonra kaza yaptı. Bilinmeyen bir nedenle rotasından 7 mil sapan gemi, yerel saatle 21.45’te, tahminlere göre Giglio açıklarında sığ bir kayalığa gövdesini sürttü. Büyük bir gürültü ve sarsıntıyla birlikte deniz yüzeyi altında gövdede açılan dev yarıktan içeri su girmeye başladı. Kaptan Franco Schettino, gemiyi Giglio Adası’na yanaştırırken tam bir can pazarı yaşandı.

BİRÇOK YOLCU ADAYA YÜZDÜ

Gemi bir miktar yan yattığı için filika indirmeye yarayan mekanik sistem çalıştırılamadı. Kaptan ortadan kaybolurken, birçok gemi çalışanı yolculardan önce can yeleklerini giyip gemiden atlayarak kıyıya yüzüp kendilerini kurtardılar. Yolcu ifadelerine göre sadece geminin aşçısı tahliye sırasında gemiyi terk etmeyip panik halindeki yolcuları talimatlarıyla yönlendirdi. Ağır ağır yana yatan gemiden ilk yolcuları çevredeki tekneler kurtarırken, birçok kazazede yüzerek Giglio Adası’na çıktı.

KURTARMA ÇALIŞMASI BAŞARISIZ

Ardından Livorno kentinden gelen İtalyan sahil güvenlik ekiplerinin tahliye çalışmaları başladı. Birçok yolcu, helikopterlerin de katıldığı tahliye işleminin “kaotik” olmasından yakındı, İtalyan görevlilerin kendilerinin ismini bile kaydetmediğini, sayım yapmadığını vurguladı. Bu nedenle birçok kayıp olduğu bilinse de hâlâ tam sayı belli değil. Kayıpların 70 civarında olduğu bildirildi.


TÜRKLER KURTULDU: 3 bin 206 yolcusu ve 1023 mürettebatıyla İtalya’nın batı sahillerinden rüya gibi bir Akdeniz turuna başlayan lüks kruvaziyer “Costa Concordia”, önceki akşam yola çıktıktan 3 saat sonra karaya oturup ağır ağır yan yattı. En az 3 kişinin öldüğü, 70 kişinin kaybolduğu kazadan 9 Türk yolcu yara almadan kurtuldu.

AŞÇI YÖNETTİ: Yolcular, kazayı tam 100 yıl önceki Titanik (Titanic) faciasına benzettiler, gemi personelini ve İtalyan kurtarma ekiplerini suçladılar. Bir Türk yolcu, Hürriyet’e, “En azından Titanik’te yardımlaşma vardı” dedi. Kurtarma çalışmalarını geminin aşçısına bırakıp kaybolan İtalyan kaptan yakalandı, kaptanın tutuklanması bekleniyor.

TİTANİK’TEN 100 YIL SONRA

Geminin mutfak bölümünde görev yapan 30 çalışan başta olmak üzere birçok kişi hâlâ kayıp. Kazazedeler 16 Nisan 1912’de Atlas Okyanusu’nda yaşanan, 1517 kişinin öldüğü “Titanik” faciasına benzetti.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: