GENÇLER HARÇLIKLARIYLA İÇKİ ALIYOR!

Danıştay’ın Alkol Yönetmeliği’nin bazı maddeleriyle ilgili yürütmeyi durdurmasını eleştiren TAPDK Başkanı Küçük, amaçlarının gençleri korumak olduğunu söyledi.

Magazin

GENÇLER HARÇLIKLARIYLA İÇKİ ALIYOR! Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, Danıştay’ın ‘Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in bazı maddelerinin yürütmeyi durdurma kararının, ara karar olduğunu ve nihai kararın henüz verilmediğini bildirdi. Küçük, “Nihai kararı bekleyeceğiz, bekledikten sonra düzenleme yapmamız gerekirse yapacağız’’ değerlendirmesinde bulundu.

‘GENÇLERİ KORUMAK İSTEDİK’
Danıştay 13. Dairesi’nin, yönetmeliğin, ‘Hacmi 20 cl ve altında bulunan ambalajlardaki alkollü içkilerin bakkal ve marketlerde satılamayacağı’ ve ‘Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinliklerde alkollü içki satılamayacağına’ ilişkin hükümlerinin yürütmesini durdurduğunu hatırlatan Küçük, bu maddeler ile gençleri korumak istediklerini söyledi. 20 cl ve altındaki alkollü içkilerin kolay ulaşılabilir ortamlarda satılmaması için tedbir aldıklarını kaydeden Küçük, “Gençlerimiz, annelerinden, babalarından, dedelerinden aldıkları harçlıklarla çok kolaylıkla bunu alıyorlar, ceplerine koyuyorlar, ortalıkta içiyorlar’’ diye konuştu.

DANIŞTAY'IN DURDURDUĞU 2 MADDE YENİDEN DÜZENLENDİ
Danıştay 13. Dairesi’nin, 4 madde ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatan Küçük, bu maddelerden iki tanesinin 6111 sayılı Torba Yasa kapsamında yeniden düzenlendiğini kaydetti. Küçük, ‘’yargılanması devam edenler ile mahkûm olanlara veya aynı kanunlara aykırılıktan dolayı iki defadan fazla ön ödemede bulunması nedeniyle haklarında kamu davası açılmamış ya da düşmüş olanlara satış, dağıtım veya uygun belgesi verilmez, verilmiş olanlar da iptal edilir’’ maddesini yeniden düzenlediklerini söyledi. Alkollü içkilerin internet üzerinden satışıyla ilgili maddeye de düzenleme getirildiğini anlatan Küçük, yönetmeliğin söz konusu iki maddesinin Resmi Gazete sürecinde bulunduğunu bildirdi.

32 DAVA SÜRÜYOR
Yönetmeliğe karşı 32 davanın bulunduğunu ifade eden Küçük, “Bunlardan 4 tanesi yönetmeliğin tamamı, diğerleri çeşitli maddeler üzerine’’ dedi.

ÖLÜMLER BELGENİN ÖNEMİNİ GÖSTERDİ
Küçük, yönetmeliğin amacının suiistimalleri önlemek olduğuna dikkati çekerek, son günlerde sahte içkiden kaynaklanan ölümlerde, alkollü içkinin belgeli bir satıcı tarafından, belli bir yerde satılmasının ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığını söyledi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: