'GENÇLERE ŞANS VERECEĞİM'

Kendi tiyatrosunu kurmak için harekete geçen oyuncu Şebnem Özinal: Genç ve yetenekli arkadaşlara şans vereceğim. Şimdiye kadar eleştirdiğim yanlışlıkları yaşamayıp, yaşatmayacak bir düzen kurabilmeyi amaçlıyorum..

Magazin

'GENÇLERE ŞANS VERECEĞİM' Oyunculuk kariyerine televizyon programcılığını da ekleyen Şebnem Özinal, bir süredir uzak kaldığı magazin basınına ünlü yazar Çetin Altan'a kırgın olduğunu söyleyerek hızlı bir giriş yaptı. Altan'ın halen sahnelenmekte olan 'Tak Tak Takıntı' adlı oyunu izleyip, köşe yazısında sadece Ali Poyrazoğlu'nun ismine yer vermesine alınan Özinal, 'Altı kişinin başrol oynadığı bir oyundan bahsedilirken, eğer ortada bir beğeni varsa karakterleri yaratan tüm oyuncular isimleriyle övülmeli ya da yerilmeli' diyerek tepkisini dile getirdi. Önümüzdeki yıl bir tiyatro açmak için kolları sıvayacağını açıklayan Özinal, 'Kendi tiyatromda eleştirdiğim yanlışları yaşatmayacağım. Gençlere yol açıp, örnek olacağım' dedi.

FARKLI ROLLER İSTERİZ

* Bu yıl televizyon dizisi ve sinema filmlerinden uzak kalmanızın bir nedeni var mı?
Çünkü bu sezon TV8'de 'Şebnem Özinal'la Hayatta Ne Varsa' isimli bir televizyon programı yapıyorum. Haftaiçi her gün canlı olarak yayınlanıyor. Haftada dört gün de tiyatro oyunum olduğu için zaman kalmıyor. Beni çok heyecanlandıracak bir rol olmadığı sürece dizi yapmayı düşünmüyorum.

* Bu kararınızda bugüne dek hep kötü karakterleri canlandırmanızın etkisi var mı?
Tabii ki var! Çünkü TV izleyicisi dizilerde izlediği karakterleri çok fazla benimsiyor. Bir oyuncu bir rolde başarılı olunca da ona hep benzer roller teklif ediliyor. Oysa biz oyunculuk yelpazemizde çok farklı roller olmasını isteriz. Ne kadar değişik karakter oynarsak o kadar gelişiriz. Bu sinemada da, tiyatroda da, dizide de böyledir.

* Kadın oyuncu olmanın zor yanları var mı?
Zaman zaman oluyor. Öncelikle bir rol teklifi geldiği zaman her şeyi gözden geçiriyorsunuz. 'Bunu yapsam daha iyi' ya da 'Bu beni nasıl etkiler?' diye düşünüyorsunuz. Bugüne kadar benden sonraki jenerasyona güzel işlerle örnek olmaya çalıştım. İlk günden bu yana sağlam adımlarla ilerlemeyi hedefledim. Sadece güzel bir kadın değil, ayrıca iyi bir oyuncu olduğumu göstermeye çalıştım.

HER TEKLİFE ATLAMAM

* Siz teklifleri değerlendirirken nelere dikkat edersiniz?
Benim için önemli olan üç unsur var. Birincisi; iyi bir senaryo. İkincisi; kaliteli bir yapımcı ve son olarak da oyuncular... Bunlar bir zincirin halkası gibidir. Bir tanesi zarar görürse tüm halkalar dağılır. Rol teklifi geldiğinde senaryoyu baştan sona okuyup, kendimi o rolün içinde hayal ediyorum. Şayet üzerime oturmuyorsa, kabul etmiyorum.

* Sinema filmleri için teklifler alıyor musunuz?
Alıyorum ama iyi bir proje istiyorum. Her gelen teklife atlamıyorum, ince eleyip sık dokuyorum. Bir sinema projesi var ama daha karar vermedim.

* Kendi tiyatronuzu kurup, öğrenci yetiştireceğinizi açıkladınız... Bu fikir nasıl oluştu?
16 yıldır tiyatro sahnesindeyim. Amacım tiyatromda başrol oynamak değil, aksine yeni oyuncu kadrosu oluşturmak. Genç ve yetenekli arkadaşlara şans vermeyi hedefliyorum. Tiyatrom oyunculuğa gönül vermiş herkese açık olacak. Çok değerli sanatçılarımızla, ses getirecek projelere imza atmayı arzu ediyorum. Bu konuyu umarım kısa vadede hayata geçiririz. Amacım; şimdiye kadar eleştirdiğim yanlışları yaşatmayacak bir düzen kurabilmek.

BAŞAK ÇOKAN-Günaydın
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: