Genco Erkal'ın Ali Paşa Hanı'ndaki sahnesi perdelerini açtı!

Genco Erkal; tiyatro sahnesine dönüştürdüğü, Ali Paşa Hanı’nı, 16 Mayıs Perşembe akşamı yeni oyunuyla beraber seyirciyle buluşturdu

Kültür-Sanat

Genco Erkal'ın Ali Paşa Hanı'ndaki sahnesi perdelerini açtı! Genco Erkal; tiyatro sahnesine dönüştürdüğü, 18. Yüzyıldan kalma, Eminönü’ndeki aile yadigârı Ali Paşa Hanı’nı, 16 Mayıs 2013, Perşembe akşamı yeni oyunuyla beraber seyirciyle buluşturdu! Ali Paşa Hanı’nın açılışını, Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümü için uyarladığı “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”la yapan duayeni izleyenler arasında Meral Çetinkaya, Engin Altan Düzyatan, Özge Özpirinçci, Volkan Konak, Tilbe Saran ve Sinan Tuzcu gibi isimler vardı. İkili dakikalarca ayakta alkışlandı.

Tiyatroyu Türkiye’nin her köşesine götüren, bir gün bile pes etmenden 54 yıldır sanatını en iyi şekilde icra eden Genco Erkal’dan sanata, tiyatro severlere ve İstanbul’a büyük hediye. 18. yüzyılda inşa edilen, Eminönü’ndeki sivri tuğla kemerlerin çevrelediği yamuk bir avlunun etrafında, iki katlı Ali Paşa Hanı’nı tiyatro sahnesine çeviren Erkal; yeni sahnesinin perdelerini de yeni oyunu Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” ile açtı.

Nazım Hikmet tutkusuyla bilinen Genco Erkal’ın, Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen yeni müzikli oyunu “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”, tarihi dokusuyla büyüleyen Eminönü’ndeki Ali Paşa Hanı’nda tiyatro severler tarafından yoğun ilgi gördü. Erkal; yeni sahnesinde tiyatro severlerle buluşturduğu yeni oyununu; 17-18-19 Mayıs 2013 tarihlerinde, saat 21:00’de açık havada, hanın doğal dekorunda sahnelemeye devam edecek.

Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümü için uyarlayıp yönettiği “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”da; Erkal’a sahnede Tülay Günal eşlik ediyor. Ozanın, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım'a olan tutkusunu anlatan oyun; Hikmet’in sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimlerle izleyiciyi o yıllara götürüyor.

Piyano ve viyolonsel eşliğinde sahnelenen oyunda; Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk gibi bestecilerin Nazım şarkıları da seslendiriliyor. Oyunun giysi tasarımını Özlem Kaya, ışık tasarımını Yüksel Aymaz, koreografisini de Sernaz Demirel üstleniyor. Yiğit Atalay’ın piyanosuyla, Deniz Doğangül’ün de viyolonseliyle şarkılara eşlik ettiği oyunda; yakaladığı karelerle, o anları ölümsüzleştiren isim ise Burcu Yetiş.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: