Gezi Parkı, konutu vurdu!

Gezi Parkı'nda yaşanan olayların finansal piyasalarda oluşturduğu dalgalanmalar konut sektörüne kısmen yansıdı. Gündemin protestolara kayması nedeniyle yerli satışlarda yüzde 20-30 arası bir düşüş yaşandığına işaret eden inşaatçılar, yabancı tarafında ise herhangi bir değişim olmadığını söylüyor. Gündemin değişmesiyle hızlı bir toparlanma olacağını düşünen inşaatçılar, ancak olayların uzaması durumunda tedirginlik yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Yaşam

Gezi Parkı, konutu vurdu! Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörü Gezi Parkı'nda yaşanan olayları ve bunun ekonomiye yansımalarını dikkatle izliyor. Konut Üreticileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, gayrimenkul satışının da ekonominin de moralle hareket eden bir olgu olduğuna ve yaşanan olaylar nedeniyle herkesin konsantresinin bu protestolara kaydığını belirtti. Çelik, "Konut sektöründe yabancıya satışlarda bariz değişim olmadı. Genel olarak bir miktar düşüş gözlemleniyor. Elimizde net veriler yok ama yüzde 20-30 aşağıda olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunun net sebebi protestoların kendisi değil, insanların gündeminin oraya kaymış olması. Gündem değişince normale dönecektir" dedi.

DİKKAT, DIŞARIDAKİ ALGI FARKLI

Taksim'deki olayları 'Mesajı vermek isteyen verdi alması gerekenler de aldı' olarak değerlendiren Çelik, bu durmun uzamasının moralleri bozacağını ve olumsuz etkilerinin olacağını ifade etti. Çelik, "Dışarıdaki yabancı da kendi medyasına bakıyor. Dışarıya algı farklı gidiyordur, buna da dikkat etmek gerekir. Bu protestonun uzun vadede ekonomiye zarar vermesi doğru değil. Bir an önce normal gündemimize dönmemiz için her taraftan gereken fedakarlıklar gösterilmeli" dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: