Gezici Festival'in yıldızı Tuncel Kurtiz

19 yıldır şehir şehir dolaşan Gezici Festival, bu yıl Tuncel Kurtiz'in memleketi Edremit'ten yola çıkıyor ve gösterim programıyla da sanatçıyı anıyor.

Kültür-Sanat

Gezici Festival'in yıldızı Tuncel Kurtiz Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen ve 19 yıldır Türkiye ’nin birçok kentine konuk olan Gezici Festival, bu yılki yolculuğuna 27 Kasım’da Tuncel Kurtiz’in memleketi Edremit’te başlıyor. Festival’i yolculuğu sırasında hiç yalnız bırakmayan Tuncel Kurtiz’in anısına Edremit Belediyesi ve Güre Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşecek bir günlük buluşmada, Olivecity AVM Akçay Atlas Sineması’nda gün boyu film gösterimleri olacak. Tuncel Kurtiz anısına gerçekleştirilecek gösterimlerde Kurtiz’in oyunculuğunun ötesinde yönetmen, tiyatro oyuncusu ve sinema dostu olarak tanıma fırsatı bulacaklar. Festival arşivinden seçilen görüntülerin kullanıldığı belgesel 'Gezici Festival’in Yol Arkadaşı: Tuncel Kurtiz', sanatçının İsveç'te yönetip başrolünü oynadığı 1979 yapımı gurbet hikâyesi 'Gül Hasan' ve 2004'te Macaristan’da Tuncel Kurtiz, Sema Moritz ve Reyend Bölükbaşı’nın Mediawave Festivali sırasında gerçekleştirdikleri Şeyh Bedrettin Destanı gösterisinin kaydı Gezici'de izlenebilecek Tuncel Kurtiz işleri.

Bu bölümde gösterilecek diğer filmler arasında son dönem Türkiye sinemasından iki örnek ve Şili’nin bu yılki Oscar adayı bulunuyor. Reha Erdem'in Güneydoğu'da 17 yaşında bir gerilla kızın kaçış hikâyesini anlattığı 'Jîn' ve bu sene hem Adana'dan hem de Malatya'dan en iyi film ödülüyle dönen yeni Mahmut Fazıl Coşkun filmi 'Yozgat Blues' bu sene Gezici programındaki Türkiye filmlerinden. Bu sene Berlin'de bayrol oyuncusu Paulina Garcia'ya en iyi kadın oyuncu ödülü getirdikten sonra festival dolaşımında büyük ilgi gören, Sebastián Lelio’nun güçlü bir kadın hikâyesi anlattığı Şili Oscar adayı 'Gloria' da programın yıldızl
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: