GİŞEDE 1 MİLYONU ÜÇ FİLM GÖREBİLDİ

2009 yılı Türk Sineması için zor geçti. Kültür Bakanlığı'nın açıkladığı 70 filmden sadece 42'si vizyona girerken, vizyondaki filmlerden sadece üçü bir milyon barajını aşabildi! Festivallerden ödülle dönen filmler, gişede başarı yakalayamadı!

Magazin

GİŞEDE 1 MİLYONU ÜÇ FİLM GÖREBİLDİ Geçtiğimiz yıl Türk Sineması için zor geçti. Kültür Bakanlığı, geçtiğimiz eylül ayından itibaren 70 Türk filminin vizyona gireceğini açıkladı; açıklanan 70 filmden sadece 42 tanesi vizyona girdi. Vizyondaki Türk filmlerinden de sadece üç tanesi bir milyon izleyici tarafından izlendi. Festivallerden ödülle dönen filmler, sadece birkaç bin kişi tarafından izlenerek hayal kırıklığı yarattı. Bol yıldızlı filmler de izleyicinin ilgisini çekmeyi başaramadı.

En iyi gişe başarısı 'Nefes'in

Bu kara tabloya rağmen geçtiğimiz yıl vizyona girip, en iyi gişe hasılatını yapan film 'Nefes' oldu... Ekim ayında vizyona giren filmi tam 2 milyon 421 bin 145 kişi izledi. 'Nefes'i gişe başarısında, Cem Yılmaz'ın 'Yahşi Batı' isimli filmi takip etti. Henüz 1 Ocak'ta vizyona giren film, kısa süre içinde 2 milyon 3 bin 637 kişi tarafından izlendi. Yılmaz Erdoğan'ın, 'Neşeli Hayat'ı 1 milyon 122 bin 134 kişiye ulaşarak, Türk Sineması'nın geçtiğimiz yıl bir milyonu gören filmleri arasına girdi.

'Gladio'ya ilgi azdı'

Kurtlar Vadisi Serisi'nin devamı niteliğinde çekilen 'Gladio', serinin en az izlenen filmi oldu. Sadece 870 bin 967 kişi tarafından izlenen 'Gadio' da gişede hayal kırıklığı yaratan filmlerden oldu. Nurgül Yeşilçay, Gülse Birsel, Memet Ali Alabora gibi birçok ünlü oyuncunun rol aldığı 'Yedi Kocalı Hürmüz' de vizyonda diğer bir hayal kırıklığı oldu... Film 356 bin 456 kişi tarafından izlendi.

Yapımcısını üzen yapımlar

Mustafa Üstündağ ve Levent Üzümcü'nün başrollerinde yer aldığı ve 2.5 milyon dolara mal olan 'Abimm' filmi sadece 132 bin 115 bin kişi tarafından izlenerek, yapımcısına en çok kan ağlatan filmler arasına girdi. Yönetmen Zeki Demirkubuz'un 2 milyon dolarlık bütçesiyle dikkat çeken 'Kıskanmak' isimli filmi de 26 bin 959 kişi tarafından izlendi. Filmin izleyici çekmesini, ne ünlü yönetmen ne de filmin güzel başrol oyuncusu Berrak Tüzünataç sağlayamadı. Mahsun Kırmızıgül'ün senaryosunu yazdığı; Beren Saat, Erkan Petekkaya ve Murat Ünalmış gibi ünlü oyuncuların rol aldığı 'Gecenin Kanatları' isimli film de sadece 338 bin 34 izledi. Film; bu rakamla, yapımcısını zarara uğratmasa da kara da geçirmeyi başaramadı.

Festival filmleri kan ağladı

Kültür Bakanlığı desteğiyle çekilen ve şanslarını ulusal ve uluslararası film festivallerinde arayan Türk filmleri ise gişede adeta kan ağladı. Nilüfer Açıkalın'ın başrolünde yer aldığı 'Mazi Yarası' sadece bin 744 kişi tarafından izlenirken, 'İncir Çekirdeği' 7 bin 241, 'Acı' ise 6 bin 508 gişe yaptı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: