Göğüs sarkmasına karşı tavsiyeler!

Kilo alma, yaşlanma, yer çekimi, hamilelik ve sigara gibi birçok etken göğüslerin sarkmasına neden olabiliyor. Peki, göğüslerde sarkma etkisini azaltacak önlemler almak mümkün mü?

Kadın

Göğüs sarkmasına karşı tavsiyeler! Queen Anne Street Medical Tıp Merkezi’nden Plastik Cerrah Dr. Foued Hamza’nın, göğüslerin sarkmasını önlemeye yönelik tavsiyeleri şöyle:

Şınav Düzenli olarak şınav hareketleri yapmak göğüs kaslarınızı çalıştırır. Bu egzersizi yaparak zamanla meme sarkma sorununun üstesinden gelebilirsiniz.

Yatarken sütyen giymek Even Halle Berry bir röportajında yatakta sütyen giyerek göğüslerin sarkmasını engellediğini belirtiyor. Sadece sutyen takarak göğüslerin sarkmasını engelleyemezsiniz. Sütyen giyildiğinde bile meme liftlerinin doğal yeteneği zayıflayabiliyor.

Soğuk su Soğuk suyun memede dokuları küçültmeye neden olduğu gibi yanlış bir kanı var. Oysa soğuk su cildin elastikiyetini arttırarak meme sarkmasını önlemeye katkı sağlar.

Büyük sütyen Büyük sütyen, göğüslerde dolgun bir görünüm sağlasa da, göğüslerin sarkmasına neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kadınların doğal durumlara uyacak şekilde iç çamaşırı giymelerini tavsiye ediyorum.

Koşmak Meme sarkmasına karşı egzersiz her zaman tavsiye edilir. Ancak sarkma etkisini azaltacak ya da kaldıracak destekleyici dirençli sütyen giymeyi bir yöntem olarak önerilebilir.

Göğüs kafesi egzersizleri Göğüs egzersizlerinin memelerin boyutunu küçülttüğüne dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Egzersizler, kilonuzu ya da yağ dokularınızı azaltabilir. Ancak bu azalma kadının metabolizmasına ve vücuduna göre değişiklik göstermektedir.

Sarkmış göğüsleri toparlamak Dr. Hamza, sarkmış göğüslerin toparlanamayacağı görüşünün doğru olmadığını söylüyor: Eğer sağlıklıysanız, iyi yemek yiyorsanız, UV ışınlarından ve sigaradan korunuyorsanız bunların tamamı cildinizin kalitesini korumada ciddi bir rol oynamaktadır. Cildinizi geliştirmek ve yaşlanmasını azaltacak ya da önleyecek kremler ve losyonları uygulamak yararlı olacaktır. Dr. Hamza bunların dışında, meme sarkması ile mücadelede kozmetik cerrahiden faydalanılabileceğini söylüyor.

(Kaynak: www.elmaelma.com)

Bunlarda ilginizi çekebilir: