Göller Bölgesi de SOS veriyor!

Kırmızı alarm veren DSİ Müdürlüğü, barajlardaki doluluk oranının yüzde 42.5'e, göletlerde ise yüzde 54.6'ya gerilediğini duyurdu.

Yaşam

Göller Bölgesi de SOS veriyor! Kış mevsiminde yeterince kar ve yağmur yağmaması, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle Göller Bölgesi'ndeki baraj ve göletlerdeki su seviyesi düştü. Isparta'daki barajlarda şu andaki doluluk oranı yüzde 42.5'e, göletlerdeki doluluk oranı ise yüzde 54,6'ya geriledi. 2013 yılında yüzde 87 olan Eğirdir Gölü'ndeki doluluk oranı yüzde 85'e, Kovada Gölü yüzde 89'dan yüzde 78'e, Beyşehir Gölü'nde yüzde 78'den yüzde 77'ye, Gölcük Gölü'nde ise yüzde 62'den yüzde 61'e düştü.


BARAJLARDA SU SEVİYESİ DÜŞTÜ

Isparta'daki barajlarda da aynı düşüş kaydedildi. DSİ'nin yaptığı son ölçümlere göre 2013 yılında yüzde 94 doluluk oranına sahip Darı Deresi Barajı'ndaki su oranı yüzde 54 olarak belirlendi. Uluborlu Barajı'ndaki su oranı yüzde 63'ten yüzde 37'ye, Dede Çam Barajı'nda yüzde 100'den yüzde 86'ya, Çarıksaraylar Barajı'ndaki su oranı ise yüzde 54'ten 30'a düştü.

TEDBİR ALDILAR

Isparta DSİ 18'inci Bölge Müdürü Mustafa Altunok, küresel ısınma, su kaynaklarının bilinçsiz kullanılması ve bu yıl baş gösteren kuraklık tehlikesi nedeniyle acil önlem alınması gerektiğini söyledi. Su tasarrufunun her zamankinden daha önemli hale geldiğine işaret eden Altunok, kaba sulamadan vazgeçilerek modern sulama yöntemleri kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Tarımda kapalı borulu şebeke sistemiyle damlama sulama yapılmasının önemine dikkati çeken Altunok, "Bu yöntem ciddi tasarruf sağlayacaktır. Diğer yöntemlere göre daha avantajlı olduğunu gördük ve projelerimizi buna göre entegre ettik. Kuraklık testi yapmaya başladık. Bu kapsamda ölçümler yapıyoruz. Bahar yağmurlarından umutluyuz" diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: