GÖRMEMİŞİN SUŞİSİ OLURSA!

DÜNYAYA DAMGA VURAN JAPON SANATI ‘NYOTAIMORI’YE TÜRKLER EL ATTI, GÖRGÜSÜZLÜK TAVAN YAPTI!

Magazin

GÖRMEMİŞİN SUŞİSİ OLURSA! Yüzyıllardır Japon elitleri tarafından uygulanan, yemeklerin çıplak kadın vücudu üzerinden servis edilmesini içeren bir gelenek olan ‘Nyotaimori’ kelimesinin tam anlamı bildiğiniz üzere kadın vücudunun sunumu.. Dünyada geniş yankı uyandıran ve hatta bir çok dizi ve filme de konu olan bu sunum Türkiye’de de uygulanmaya başladı. Ama bu uygulama daha ilk günden işin gurularından geçersiz not aldı.. Çünkü Türkiye’de yapılan bu uygulama, dünyada yapılan uygulamaların çok basit ve sıradan bir haliydi. .

Yiyeceği vücut sıcaklığına getirmek gerçekleştirilen bu sunumu Türkler ne yazık ki yine eline yüzüne bulaştırdı. Neden mi? Çünkü tüm dünyada çıplak kadın bedenleri üzerinden yenen suşiler, bizde bikinili kızlar üzerinden yendi.. Doğal olarak da suşiler istenilen vücut sıcaklığına ulaşamadan buz tuttu.. Araya bikini girdi, vücut ısısı yalan oldu kısacası..

Oysa ki bu gelenek, sadece görüntü olsun diye uygulanmıyor.. Japon kültürünün bir parçası olan ve yüzyıllardır uygulanan ‘Nyotaimori’ye o kadar değer veriliyor ki suşileri kadınların yapması bile yasaklanmış.. Çünkü kadın ısısı erkeklerden daha fazla ve bu ısının suşiler yapılırken artmaması gerekiyor.. O nedenle kadınlar işin son aşamasında devreye giriyor ve bu gelenek hayat buluyor.. Ama bizde kadın sadece görsel malzeme olarak kullanıldı ve ‘Nyotaimori’ sanatına resmen hakaret edildi.

İşin bir de şöyle bir yönü var ki; daha da acı.. Bu uygulama dünyada yüzyıllardır yapılıyor.. Ama bizde sanki Amerika’yı yeniden keşfetmişiz gibi lanse edildi.. Üstelik lanse edildiği gibi de uygulanamadı; bu da ‘Görmemişin suşisi olmuş’ şeklinde yorumlara neden oldu..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: