Göz sağlığını korumak için neler yapılmalı?

Uzun yolculuklarda göz sağlını korumak için neler yapmamız gerekir? İşte dikkat etmeniz gereken detaylar...

Yaşam

Göz sağlığını korumak için neler yapılmalı? Özellikle uzun süren yolculuklarda göz sağlığımızı korumak ve dikkat dağınıklığını engellemek için ihtiyacımız olan en önemli şey gözlüktür. Özellikle gündüz yolculuklarında gözleri kısarak sürdürülen yolculuklar hem gözleri fazla yoruyor, hem de göz sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Peki göz sağlığımızı nasıl korumalıyız?

Uzun yolculuğun en önemli parçası yüksek korumalı bir gözlüktür. Kullandığımız gözlüğün sahte olmaması çok önemlidir. Gözleri korumak isterken daha çok bozulmasına sebebiyet vermemek için orijinal bir gözlük almanız önemlidir. Gözlüğünüzü seçerken UV filtreli ve doğadan yayılan yüksek ışık dalgalarına karşı koruma sağlayan bir ürünü tercih etmenizi öneririz.


Sahte gözlük kullanmak yerine hiç gözlük kullanmamanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü gözün doğal refleksleri, sahte korumasız gözlükten daha koruyucudur. Yoğun ışığa maruz kaldığınızda göz bebekleriniz küçülür, gözleriniz kısılır ve gözlerinize daha az zararlı ışık temas eder. Yani gözleriniz de bir nevi doğadan ve ışık kaynağından gelen zararlı ışınları filtreler. Güneşin tepede olduğu uzun yolculuklarda yoğun ışığa karşı tedbir amaçlı güneş gözlüğü kullandığınızda tercih ettiğiniz gözlüğün camında UV filtreli olmasına özellikle dikkat edin. Eğer UV filtresi bulunmuyorsa kullanılan gözlük yalancı bir karanlık etki oluşturur.

Bu nedenle göz bebekleriniz onları koruyan, kalkan görevinde bir koruma filtresi var gibi kendini koruma altında hissederek büyürler. Bu durum büyümüş göz bebeklerinize zararlı ışınların doğrudan temas etmesine neden olur. Yani göz; korumasız sahte gözlüğün kötü etkisindense, kendini kısarak daha iyi koruyabilen bir duruma geçer. Hava geçişlerinin ve ışık değişimlerinin bolca yaşanacağı dönemde hem gözlerinizi yormamak hem de göz sağlığından olmamak adına yüksek koruyucu, çok özellikli güneş gözlükleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Sporda doğru sanılan yanlışlar!

Sporda doğru sanılan yanlışlar!

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: