Obama'dan Erdoğan'a: Güçlü ortak kutluyorum

ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’daki ortak basın toplantısında Başbakan Erdoğan’ı “Güçlü ortak” diye niteledi ve PKK’ya yönelik çözüm sürecindeki cesaretinden dolayı “Kutluyorum” dedi.

Yaşam

Obama'dan Erdoğan'a: Güçlü ortak kutluyorum Erdoğan da, Obama’ya misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti, Türkiye ile ABD’nin birçok konuda ortak iradeye sahip olduklarını söyledi.ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi sonrasında Suriye sorununun çözümünde iki ülke arasında tam mutabakat olduğu ve iki ülkenin başta terörle mücadele olmak üzere pek çok alanda işbirliğini güçlendirecekleri kararlılığı ortaya konuldu. Obama, ortak basın toplantısında konuşmasına, “Dostum ve arkadaşım Erdoğan” hitabıyla başlarken Erdoğan da aynı ifadeyle yanıt verdi.

TARİHİ BİR GÜN

Obama ve Erdoğan, heyetler arası görüşmenin öncesinde Oval Ofis’te 1 saat başbaşa görüştü. Beyaz Saray Kabine Salonu’nda basına kapalı yapılan ve 2 saat olarak planlanan heyetler arası görüşme ise yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. Rose Garden’da basının önüne çıkan ve güçlü ortaklık mesajlarının verildiği basın açıklamasında Erdoğan, özetle şunları söyledi:
“Türkiye-ABD ilişkileri açısından tarihi bir gün, tarihi bir dönüm noktası yaşadığımıza inanıyorum. Bölgesel ve küresel meselelerde Türkiye-ABD ortaklığı barışa, huzura, güvenlik ve istikrara daha yoğun şekilde hizmet edecektir.
(Suriye) Şu ana kadar geldiğimiz süreci, bundan sonra yapılabilecek olanları görüştük. Burada düşüncelerimizin örtüştüğünü, Sayın Başkan’ın ifadeleriyle hep birlikte dinledik. Suriye’de kanlı sürecin sonlandırılması, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetimin inşası konusunda, ABD ile tam bir mutabakat içerisindeyiz. Bu noktada muhalefetin desteklenmesi ve Esed’in gitmesi, Suriye’nin terör örgütlerinin faaliyet sahası olmasının engellenmesi, kimyasal silahların kullanılmasının engellenmesi, bütün azınlıkların güvenliklerinin temin edilmesi öncelikli olarak önem arz etmektedir.

BELGELER PAYLAŞILIYOR

(Suriye ile ilgili kimyasal kanıt sunuldu mu?) Gerek kimyasal silahlar konusu gerek atılan, kullanılan füzeler konusu bütün bunlarla ilgili belge, bilgi bunları ilgili birimlerimiz birbirleriyle paylaşıyorlar. Bu konuları tabii aramızda paylaşıyoruz ve zaten ilgili birimlere de başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere bunları vakti saati geldiğinde aktarmak suretiyle de bu kamuoyunun bilgilendirilmesini de sağlamış olacağız. Şu anda uluslararası camianın hassasiyetini göstermesi için Türkiye olarak biz çaba göstereceğiz. İnanıyorum ki ABD aynı şekilde bu çabayı gösteriyor ve diğer ülkeler gerek BM Güvenlik Konseyi gerek Arap Ligi gerekse tüm bunların dışında olduğu halde buna hassasiyet gösteren ülkeler var ve bizler bu süreci daha da hızlandırabilmenin şu anda gayreti içerisindeyiz. Nitekim bu seyahatten sonra çok daha farklı ülkeleri ben de, Dışişleri Bakanım da dolaşmak, ziyaret etmek suretiyle bu süreci daha nasıl hızlandıracağız, nasıl daha az insan ölsün ve bir demokratik rejim Suriye’ye süratle nasıl gelsin? Bizim derdimiz, otokratik bir rejimden, bir diktatörlükten Suriye’yi kurtarmaktır. Tabii burada Rusya Federasyonu’nun bu işin içinde olması, Çin’in bu işin içinde olması çok çok önemli.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’ya Türkiye’den çok özel bir hediye götürdü. Erdoğan, Obama’ya hat sanatıyla “Barack Hüseyin Obama” yazan tablo hediye etti. Obama, Erdoğan’ın hediyesini bir süre inceledi ve teşekkür etti.YENİ SIKINTININ ANLAMI YOK

Türkiye’nin, şimdiye kadar Suriye halkına yaptığı insani yardımların değeri 1.5 milyar dolara ulaştı. Bunu bir de biz şu anda açık kapı politikasıyla hâlâ devam ettiriyoruz ve devam ettireceğiz. Bölgede zaten bir İsrail-Filistin normalleşme süreci için atılan adımlar var, gayretler var. Yeni yeni başımıza başka sıkıntılar açmamızın bir anlamı yok.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLIYIZ

Türkiye ve ABD olarak terörle ortak mücadelemizi sürdürme konusunda son derece kararlıyız. Türkiye ve ABD, Ortadoğu’dan Balkanlara, Doğu Akdeniz’den Kafkaslara, terörle mücadeleden enerji arz güvenliğine kadar çok geniş bir alanda güç birliği sergiliyorlar.”

OLAĞANÜSTÜ CÖMERTLİK

ABD Başkanı Obama da konuşmasında şunları söyledi:
“Başbakan Erdoğan’ın liderliği altında Türk halkı ülkelerine sığınan Suriyelilere olağanüstü cömertlik gösterdi. Bu ağır bir yük. Suriye halkına insani yardım gönderen bir ülke olarak, bu yükü hafifletmek için Türkiye dahil bölgedeki ülkelere yardım etmeye devam edeceğiz.

ERDOĞAN ÖN SAFTA

Esad rejimi üzerindeki baskıya devam edeceğiz ve muhaliflerle birlikte çalışacağız. Beşar Esad olmaksızın bir demokratik Suriye’ye dönüşümü desteklemeye yönelik uluslararası çabalarda Başbakan Erdoğan ön saflarda yer alıyor. Rejim ve muhalefet temsilcileri önümüzdeki haftalarda Cenevre’de bir araya gelirken Türkiye önemli bir rol oynayacak. Başbakan Erdoğan ve ben Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidardan gitmesi gerektiği konusunda aynı fikirdeyiz. Bu krizi çözmenin tek yolu. Esad’ın gitmesi ne kadar kısa sürede olursa o kadar iyi. Asıl soru bunun ne şekilde olacağı. Zaten bunları konuştuk.

GİTMİŞ OLMASINI TERCİH EDERDİK

Esad’ın iki yıl önce gitmiş olmasını tercih ederdik. Esad kendi halkına ateş ederek meşruiyetini kaybetti. Nasıl olur sorusuna cevaben bunu tartıştık. Tabii ki sihirli bir formül yok. Suriye gibi böylesi zor bir bölgede Suriye’deki şiddet ve sıra dışı durum için sihirli bir formül yok. Olsaydı, Sayın Başbakan ve ben bununla ilgili harekete geçerdik ve çoktan bitirmiş olurduk. Cenevre’deki görüşmelerin, Rusya’nın ve Suriye’de her kesimi içerecek siyasi geçişin temsilcilerinin de katılımıyla, sonuç verebileceğini düşünüyorum.

GİTMESİ İÇİN ÇABA

Sayın Başbakanın da bildirdiği gibi hem askeri hem diplomatik birimlerimiz bilgi paylaşımı içinde. Ancak daha net bilgi almamız çok önemli Suriye içinde nelerin yaşandığına dair. Kimyasal silah kullanımının uygar dünyanın kesinlikle karşı olduğu bir durum. Suriye içindeki kimyasal silahlar uzun vadede bizim ve bölge ülkelerinin güvenliğini tehdit ediyor. Bu kimyasal silahları stabilize edecek şekilde birlikte çalışmayı umuyorum. Başbakan da ABD’nin tek başına atacağı adımın yeterli olmayacağını biliyor. ABD süreci destekliyor ve ben ek adımlar atma konusunu saklı tutuyorum hem diplomatik hem askeri.

İSRAİL’İN DE TÜRKİYE’NİN DE YARARINA

Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme süreci hem Türk, hem İsrail halkının çıkarına. Bağımsız bir Filistin devleti dahil olmak üzere iki devletli çözüm konusunda ilerleme sağlanması noktasında bize yardım edecek.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK

Türkiye’yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihi ve barışçıl çözüm arayışları konusunda siz ve Türk halkının cesaretine yönelik takdirlerimi iletmek istiyorum. ABD, Türkiye’nin uzun süredir güvenliği sağlama noktasındaki arayışında yanında durmaktadır. Türkiye’nin hukukun üstünlüğü, iyi yönetim ve insan haklarını muhafazasına yönelik çabalarını destekleyeceğiz.”

Gazze ve Batı Şeria’ya haziranda gideceğim

(Gazze ziyareti) Şu andaki planımda haziran ayı içinde ziyaret söz konusu. Ziyaret Gazze ve Batı Şeria’ya olacak. Ortadoğu’nun barışında bu ziyaretimizi çok önemsiyorum. Bir grubun sahiplenilmesi gibi birşey olamaz. Filistin uzlaşı sürecine de katkı vermesini özellikle çok benimsiyorum. Bu ziyaretle bu sürece katkıta bulunmuş olalım. Gazze’ye yapacağım ziyaretin Filistin ve İsrail ilişkilerine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Azerbaycan, Ermenistan, İran, Afganistan konularını ele aldık. Terörizmle ortak mücadelemiz devam edecek, bu kapsamda savunma sanayinde ilişkin konuları da ele aldık. ABD ile Türkiye arasında tarihi bir gün, tarihi bir dönem noktası yaşadığımıza inanıyorum.” Tolga TANIŞ-Selçuk ŞENYÜZ / WASHINGTON-hurriyet.com.tr

Bakan Bağış'tan tweet: Beraber ıslandık yağan bu yağmurda

Başbakan Erdoğan, dün ABD Başkanı Obama ile görüştü. İki lider, görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına geçti. Liderler açıklama yaparken bir anda yağmur yağmaya başladı. Devreye askerler girdi. Liderler tutulan şemsiyeler altında konuşmalarına devam etti. Başbakan'ın heyetinde yer alan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da o anın bir resmini çekti ve Twitter'da ''Beraber ıslandık yağan yağmurda'' notuyla paylaştı.

İki lider basın toplantısı için kameraların karşısına geçtiği anda yağmur başladı. Başbakan Erdoğan, konuşmasının sonunda, "Yağmurdan kaçtığım için değil, yağmuru bir bereket olarak görüyorum. Kaçmak asla söz konusu değildir. Görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlarken yağmurun şiddetini artırması üzerine Obama, "Bugün hava bizle işbirliği yapmıyor. İyi bir ev sahibi olduğumdan emin olmak istiyorum. Şemsiye ister misiniz?" diye Başbakan Erdoğan'a sordu.

Başbakan Erdoğan'ın teşekkür etmesi üzerine, Obama, danışmanlarına dönerek "Deniz piyadelerinden destek alalım, yanımızda iyi duracaklar" diyerek espri yaptı. Askerler, yağmur dinene kadar iki lidere şemsiye tuttu.

Obama, yağmurla ilgili sözlerine ''Ben takım elbisemi değiştiririm ama Erdoğan’ın böyle bir imkanı var mı bilmiyorum” diyerek devam etti. Basın toplantısını izleyen ve şemsiye imkanı olmayan gazetecilere dönen Obama, “Ancak sizler için üzgünüm” dedi.

Başbakan Erdoğan da, “Ev sahibi ne derse tabiyiz” dedi.

EGEMEN BAĞIŞ TWEET ATTI

Beraber ıslandık yağan yağmurda


AB Bakanı Egemen Bağış da o anın bir fotoğrafını çekti ve sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından paylaştı. Resmin altına da not olarak ''Beraber ıslandık yağan yağmurda. ABD'ye de her şey Türkiye'yi hatırlatıyor'' yazdı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: