''GÜNEŞİ GÖRDÜM'' OSCARA ADAY!

Türkiye'yi Oscar yarışında temsil edecek film belli oldu.

Magazin

''GÜNEŞİ GÖRDÜM'' OSCARA ADAY! Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği Güneşi Gördüm, yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı oldu.

İlk filmi Beyaz Melek ile büyük yankı uyandıran Mahsun Kırmızıgül'ün ikinci yönetmenlik denemesi Güneşi Gördüm Oscar aday adayı oldu. Film Türkiye'nin yakın tarihinden insan öyküleri anlatıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Ali Sürmeli, Ali Tutal, Alper Kul, Altan Erkekli, Buğra Gülsoy, Cemal Toktaş, Cezmi Baskın, Cihat Tamer, Demet Evgar, Deniz Oral, Emre Kınay, Erol Demiröz, Erol Günaydın, Gülhan Tekin, Hande Subaşı, Itır Esen, Kamil Sönmez, Macit Sonkan, Mahsun Kırmızıgül yer alıyor.

FİLMİN KONUSU

Mayınların arasında, doğuda bir sınır köyü... 25 yıldır iki tarafın arasında kalan çaresiz insanlar... Zorunlu göç uygulaması nedeniyle doğup büyüdükleri topraklardan, köklerinden ayrılmak zorunda kalan Altun aileleri, köklerinden koparak bir bilinmeze doğru yola çıkarlar.

Davut Altun, ailesiyle birlikte kaçak yollardan da olsa en kısa zamanda Norveç'e gitmeyi istemektedir. Haydar Altun ve ailesi içinse göç yolu İstanbul'a doğrudur... Yolculuk başlamıştır... Bitmek bilmez fıtınalardan geçip gelmiş, yollarını kaybetmiş, çaresizce bir çıkış arayan insanların, kendi güneşinden koparılmış ve geleceğin bilinmezliğinde kaybolmuş çocukların, bir göçün hikayesidir...

ELEŞTİRMENLER NE DEDİ

MEHMET AÇAR: Hikayesi itibariyle akademi üyeleri bu tarz filmeri seviyorlar. Bugünün yaşayan çok sıcak bir sorunu insan mekeli bir şekilde ele alınıyor. Herkesi kavrayabilecek popüler sinema dili kullanılıyor. Akademi'nin geçmişine baktığımızda bu tür filmleri tercih ettiğini görüyoruz.

ATİLLA DORSAY: Komitenin tercihini normal karşılıyorum. Özellikle Atilla Dorsay bence de doğru du bir tercih. Kürt açılımının gündemde olduğu bu günlerde. Cannes Film Festivali'ne gönderilecek filmle Oscar'a gönderilecek filmleri karıştırmamak gerekir.

Bunlarda ilginizi çekebilir: