GÜVENLİK HAD SAFHADA

İngiltere Kraliçesi II. Elızabeth ve eşi Edınburg Dükü Prens Phılıp, resmı ziyaret için özel uçakla Ankara'ya geldi.

Magazin

GÜVENLİK HAD SAFHADA Kraliçe ve beraberindekileri, Esenboğa Havalimanında Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve eşi ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Kraliçe Elizabeth'in gelişi sırasında Esenboğa Havalanında çok sıkı güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti. Gazetecilerin çantaları ve kameraları özel eğitimli köpeklerle kontrol edildi.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Kraliçe, Ankara'da toplam 3 bin polis tarafından korunacak. İngiliz gizli servisi MI6'dan yaklaşık 50 ajanın yakın koruma sağlayacağı Kraliçe'ye, bir o kadar koruma da Cumhurbaşkanlığı tarafından tahsis edilecek. Cumhurbaşkanlığı koruma müdürlüğü konuk devlet başkanları için normalde 3 yakın koruma sağlıyor. Ancak İngiltere Kraliçesi için yakın koruma sayısı 12'ye çıkarıldı.

Esenboğa havaalanı, Kraliçe ziyaretinden hemen önce bomba uzmanı köpeklerle arandı.

İKİ AYRI GÜZERGAH BELİRLENDİ

ABD'den ziyaret için Türkiye'ye gelen Başkan ya da Başkan Yardımcısı, kendi aracını da beraberinde getiriyordu. Ancak İngiltere Kraliçesi buna gerek görmedi. Kraliçe için, Cumhurbaşkanlığı'nın zırhlı limuzinleri tahsis edildi.

II. Elizabeth'in Esenboğa'dan Ankara şehir merkezine gelişi için iki ayrı güzergah belirlendi. Kraliçe'nin hangi güzergahtan şehre gideceğine son anda karar verilecek, böylece yol güvenliği sağlamlaştırılmış olacak.

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: