GÜZİDE AKSOY: SABRETMEYİ KIZIM’DAN ÖĞRENDİM!

Uzun boyu, yürüyüşü, duruşu, karakteristik yüzü, makyajsız da son derece rahat olması etkileyici... Modelliği çoktan bırakmış olsa da, Güzide Aksoy’un şu an bile Paris podyumlarında bolca alkış alacağına şüphe yok. Ona önceliklerini değiştirten iki yaşındaki kızı Selin!

Magazin

GÜZİDE AKSOY: SABRETMEYİ KIZIM’DAN ÖĞRENDİM! Selin annesini nasıl değiştirdi?
- Anlatmakla bitmez. Çocuk dünyaya gel-diğinde ona bir şeyleri kendinizin öğreteceğini düşünürsünüz. Oysa tam tersi oluyor, çocuk insana çok şey öğretiyor. Ben de Selin’den, başta sabır olmak üzere her gün çok şey öğreniyorum. Başka bakıyorum artık dünyaya.

Bir gününüz nasıl geçiyor?
- Güne birlikte başlıyor, kahvaltı ediyor, oyunlar onuyoruz. Hava güzelse, dışarı çıkıyoruz. Yuvaya gitmek için çok küçük olduğuna inandığımdan henüz göndermiyorum. Haftada bir ya da günde birkaç saatliğine de olsa çocuklarını yuvaya gönderen arkadaşlarım var ama ben Selin’in üç yaşından sonra başlamasını tercih ediyorum. O zamana kadar anne-babasıyla mümkün olduğu kadar çok vakit geçirmesinin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Yani 24 saat onunlayım.

Selin bizim ekiple hemen kaynaştı. Peki diğer çocuklarla iletişimi nasıl?
- Diğer çocuklarla arası çok çok iyi. Selin sosyal, dışa dönük, paylaşmayı çok seviyor. Diğer taraftan hisleri çok kuvvetli, iyi ve kötüyü ayırt edebiliyor. Arkadaşları da var. Onlarla da mümkün olduğu kadar bir araya getirmeye çalışıyoruz.

AKŞAMLARI ONU BABASI UYUTUYOR

Selin’in babasıyla ilişkisi nasıl?
- Hep derler ya “Babalar kızlarını çok sever” diye, aynen o durum. Akşamları işten gelince Adnan kızıyla ilgileniyor. Hatta Selin’i o uyutuyor.

Selin nasıl bir kız? Nelerden hoşlanıyor? Mesela giyeceği kıyafetleri kendi mi seçiyor?
- Yeni yeni kendi seçmeye başladı. Mutlu olsun diye buna izin verdiğim için zaman zaman çok rüküş olabiliyor. Genelde onu özgür bırakmaya çalışıyorum çünkü artık 2 yaşında, zevki gelişmeye başladı ve tercihleri oluşuyor. Bu yüzden pek karışmamaya, ona seçenekler sunmaya çalışıyorum.

BAKIMI ÇOK ABARTAN BıR KADIN DEğıLıM

Selin’le tatile çıkmak zor mu?
- Kolay diyemem. Her anne bilir ki, yanında yardımcı da olsa (ki benim şu anda yardımcım yok) küçük bir çocukla tatile veya yolculuğa çıkmak zor. Keyifli yönleri de çok tabii ki. Ancak tatilde dahi olsanız, çocuğunuzun uyku saatlerine dikkat etmeniz lazım. Buna rağmen geçen yaz hem yurtçinde, hem de yurt-dışında tatillere gittik.

Kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?
- Tabii ki. Mesela sporumdan ödün vermiyorum. Haftada üç gün, akşam beş-altı gibi sporumu yaparım. Bir tek emzirdiğim dönemde yapmadım. Onun dışında zaten bakımı çok abartan bir insan değilim, öyle gece maskesi bilmem ne bakımı diye alışkanlıklarım yok. Fazla makyaj da yapan biri değilim. Bir ruj ve rimel yetiyor. Aşırı bakımlara inanmıyorum.

Peki nelere pek fırsatınız ya da vaktiniz yok?
- Öyle bir şey yok galiba, çünkü ben halimden memnunum. Selin’le zaman geçirmek, onun yanında olmak eşimi de, beni de mutlu ediyor. Selin yüzünden bir şey kaybetmiş ya da kaçırmış değiliz.

BASKICI BİR ANNE OLMAMAYA ÇALIŞIYORUM

Nasıl bir annesiniz; disiplinli mi, rahat mı?
- Bu konuda içgüdülerimle hareket ediyorum. Dominant, baskıcı bir anne olmamaya dikkat ediyorum. Bana sorarsanız, çocuklar babadan biraz çekinmeli. Yani baba daha otoriter olmalı. Bizim babamız da otoriter ama Selin onun zayıf noktası. Ancak o ne şirinlik yaparsa yapsın, her ikimiz de bir şeyi uygun bulmuyorsak “hayır” deriz. Özgüveni olması açısından da ona çok fazla sınır koymamaya çalışıyorum.

İKİNCİ ÇOCUĞUM OLSUN İSTİYORUM

Bugünlerde daha çok çocuk kitapları okuduğunuzu söyleyebilir miyiz?
- Aynen. Yalan söyleyecek değilim, şu an istediğim kitapları okuyacak vaktim olmuyor. Tüm günü onunla geçirdikten sonra ancak uyumaya fırsatım oluyor. Ya da arkadaşlarımızla bir program yapmış oluyoruz. Ertesi sabah aynı rutin devam ediyor. Selin sayesinde bütün çocuk kitaplarını ve çizgi filmleri ezberledim.

Bugüne kadar hiç Selin’siz bir-iki günlüğüne bir yere gittiniz mi?
- Hiç. Sadece günübirlik gittik, o da tam gün sürmedi.

Selin’in kardeşi olmasını ister misiniz? Ağabeyi Kaan var; ama başka kardeş de diliyor musunuz?
- Tabii ikinci bir çocuk istiyorum. Henüz zamanı değil. Kısmetse olur. Kesin bir şey söylememek lazım ama düşünüyorum.

KENDİME ALIŞVERİŞ YAPMAYI UNUTTUM

Gardırobunuzda Selin’e saklamak istediğiniz kıyafet veya aksesuvarlar var mı?
- İşim sayesinde gardırobumda pek çok özel parça var.

O anlamda çok şanslı bir kız...
- Evet ama kıyafet veya markaya çok düşkün olmasını istemiyorum. Ona sadece bazı güzel çanta ve kıyafetlerimi saklıyorum. Onun için manevi değeri olacak, “annemden” diyebileceği şeyler.

Selin’le alışveriş yapmayı seviyor musunuz? Ona en çok neler alıyorsunuz?
- Zaten Selin’den sonra kendime alışveriş yapmayı unuttum. Bazen bir eksiğim oluyor, onu alayım diye yola çıkıyorum... Bir bakıyorum, eve sadece onun eşyalarıyla gelmiş, kendi alacağımı unutmuşum. Kız çocukları için o kadar güzel seçenekler var ki... Selin’le alışverişe çıkmak da çok keyifli çünkü çocuk mağazasında dahi olsak öyle “Onu da alalım, bunu da isterim!” diye tutturan bir çocuk değil. Çok nadirdir bir şey istemesi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: