HANGİ SANATÇILAR FAZIL SAY'A DESTEK VERİYOR?

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, yazdığı twitter mesajı nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Çok sayıda sanatçı, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi de Fazıl Say'a destek olmak için adliye önünde toplandı.

Magazin

HANGİ SANATÇILAR FAZIL SAY'A DESTEK VERİYOR? Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 19 Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesinde aralarında Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Selçuk Yöntem'in de bulunduğu çok sayıda sanatçı ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri adliye önünde Fazıl Say'a destek olmak için toplandı. Adliye önünde toplanan topluluk "Fazıl Say yalnız değildir", "Özgür sanat özgür dünya", "AKP sanatçıyı rahat bırak" yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Çok sayıda yabancı basın mensubu da davayı izlemek üzere adliye önünde yerini aldı.

Video yüklenemedi..."BİZE DÜŞEN FAZIL SAY'A SAHİP ÇIKMAKTIR"

Sanatçı Rutkay Aziz, "Bize düşen Fazıl Say'a sahip çıkmaktır. Bırakın onu yargılamayı bunu düşünmenin bile suç olduğu kanısındayım. Ender uluslararası değerlerimizden bir tanesidir. Bize düşen onun piyanosuyla, besteleri ve konserleriyle özgürce dünyada dolaşmasını sağlamaktır" dedi.

"TÜRKİYE DÜNYACA ÜNLÜ BİR SANATÇISINI YARGILAMA AYIBIYLA DA KARŞI KARŞIYA"

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ise, "Türkiye dünyaca ünlü bir sanatçısını yargılama ayıbıyla da karşı karşıya. Bu artık süpriz değil bizim için, Demokrasi yokluğu ve ifade özgürklüğünün gelmiş olduğu en son noktayı gösteriyor. Biz demokratik kitle örgütleri ve CHP olarak varlığımızla bu tür davalara nasıl mücadele ettiysek bu mücadeleye devam edeceğiz. Umudumuz davanın bugün ilk duruşmadayargı tarafından anlamsız bulunarak soruşturmanın sona ermesi. Türkiye'yi dünyaya bu tür davalarla dünyaya tanıtan AKP iktidarının da daha sorumlu davranmasını temenni ediyoruz" diye konuştu. Ardından Fazıl Say'a destek olmak için gelenler duruşmayı takip etmek üzere adliyeye girdi. Fazıl Say ise basına görüntü vermeden adliyeye otoparktan girdi.

Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada Say'a destek olmak için adliyeye gelen "sanatçılar girişimi" grubu adına Tiyatro sanatçısı Orhan Aydın bir basın açıklaması yaptı.

fotoğraflar için tıklayınız

Davanın bugün başlayan ilk duruşmasının ardından adliye önünde konuşan Orhan Aydın, "İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davayı 21. Yüzyılın kara bir davası olarak algılıyoruz" dedi. Aydın açıklamada şunları söyledi:

"Hepinizin bildiği gibi biz bunu 21. Yüzyılın kara bir davası olarak algılıyoruz ve bütün akışı, seyri de öyle görüyoruz. Bu algımızın değişmediğini biraz önce içeride duruşmada gördük. Mahkeme heyeti duruşmayı 18 şubat'a delillerin toplanması üzerine ertelemiş durumda. Hukuksuzluğun yoğun bir şekilde yaşandığına inandığımız coğrafyamızda bu davayla ilgili hangi belge toplanacak sorusu ortada uçuşuyor diye düşünüyoruz. 21. Yüzyılın yetiştirdiği dünyanın ve ülkemizin en önemli yaratıcısına karşı açılmış bu davayı biz ve ülke kamuoyu vicdanında şiddetle reddediyoruz. İçeride anlamsız tartışmalar ve Fazıl?a fiili sözlü saldırılar yapılmış durumda. Bunu bilmenizi rica ediyoruz. Davacı durumundaki insanların avukatları ve o insanlar tarfından arkadaşımıza karşı saldırıda bulunulmuş bu anlamda sözlü saldırıda bulunulmuş. Bunu da şiddetle reddediyoruz. Hukuksuzluğun biteceği eşit özgür demokratik bir Türkiye özlüyoruz."

Fazıl Say'a destek için gelen sanatçılardan ressam Bedri Baykam da davanın açılmadan içeriğine bakılmadan beraatla sonuçlanması gerektiğini vurguladı. Basın mensuplarına duruşmada yaşananları aktaran Baykam şunları söyledi:

"Yüzlerce yıldır var olan bilinen ve yüzbinlerce kişinin yayınladığı okuduğu dizeleri kullandı diye biri hakkında dava açılması Dünyanın neresinde görülmüş bir şey . Bunu anlamak mümkün değil. Türkiye'ye AB standartlarında ileri demokrasiyi yakalamaya çalışan hatta yakalamış olduklarını iddia ettikleri bir dönemde yaşıyoruz. Böyle bir dava Kenya'da açılabilir mi, Kolombiya'da açılabilir mi çok merak ediyorum. Fazıl yazılı bir savunma verdi. Avukatları yazılı bir savunma verdi. Bunun dışında çok az konuştular. Avrupa İnsan hakları sözleşmelerini referans olarak gösterdiler. Bu nedenle bu dava açılmadan içeriğine bakmadan girilmeden beraatle sonuçlanması gerekiyordu. İki tarafın avukatları arasında biraz sıcak sözlü atışma oldu. Sonra hakim herkesi yatıştırdı. Davanın kendisine şaka gibi geldiğini ve mantıksız olduğunu ifade eden Say, "Bu davanın en trajikomik tarafı hukukun veya dava açmanın nasıl kişiye özel bir ortamda, yalnız bir kişi üzerine siyasi bir hava tekzip edilerek açılabildiğini objektifliğini evrenselliğini pek koruyamadığını görüyoruz o yüzden bu dava bize şaka gibi geliyor, mantıksız geliyor" dedi.

Cem TURSUN Kamera: Ümit TÜRK - İSTANBUL DHA
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: