''Hasretim İstanbul!''

“Hasretim İstanbul-İstanbullu Rumların Göç Öyküleri ve Özlemleri” anlatan bir kitap.

Kültür-Sanat

''Hasretim İstanbul!'' İstanbul’u farklı zamanlarda, farklı nedenlerle terk etmek zorunda kalan ve artık yaşamlarını Atina ve Selanik’te sürdüren 47 eski İstanbullu Rum’un hikâyesi bir sergide toplandı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen Lozan Mübadilleri Vakfı'nın "Hasretim İstanbul-İstanbul Rumlarının Göç Öyküleri ve Özlemleri" sergisi Konak Belediyesi Dr.Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Yaşamlarını artık Atina ve Selanik’te sürdüren 47 eski İstanbullu Rum ile şu anda yaşadıkları mekânlarda yapılan görüşmelerde elde edilen görsel ve yazılı malzemenin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkan ve yaşamlarına ait çarpıcı alıntılarla oluşturulan sergi büyük ilgi topladı. Görüşme yapılan her bir kişiye ait bir panonun hazırlandığı sergide, yapılan görüşmelerden alıntılar ile eski ve yeni fotoğraflar yer alıyor. Görsellere konu olan mekânlar, görüşme yapılan her eski İstanbullunun verdiği bilgilere dayanılarak proje ekibi tarafından fotoğraflandı. Sergi panoları görüşülen kişilerin İstanbul’dan gitme tarihlerine göre sıralandı.

“Hasretim İstanbul- İstanbullu Rumların Göç Öyküleri ve Özlemleri” Kitab Proje kapsamında; Lozan Mübadilleri Vakfı proje ekibinin Selanik ve Atina’da yaptığı 47 görüşme sırasında eski İstanbullu Rumlara, doğup büyüdükleri İstanbul şehrine dair özlemlerinin yanı sıra İstanbul’u terk ediş tarihi ve nedenleri ile eğitimleri, aile yapıları ve kökenleri ile ilgili sorular da soruldu. Elde edilen bulgular bir araştırma raporunda değerlendirildi ve bu rapor, proje kapsamında hazırlanan ve sergi sırasında konuklara sunulacak olan “Hasretim İstanbul- İstanbullu Rumların Göç Öyküleri ve Özlemleri” adlı kapsamlı kitapta Türkçe-Yunanca-İngilizce olarak yer adı. Kitaba ayrıca, görüşülen kişilerin anlatımları özetlenerek pano sayfalarına Türkçe ve Yunanca olarak eklendi.


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle ve Lozan Mübadilleri Vakfı tarafından yürütülen projenin bir başka önemli ürünü de yapımcı Tahsin İşbilen’in yönetmenliğinde görüşme kayıtlarından ve toplanan malzemeden ortaya çıkan “Hasretim İstanbul” oldu. Özlem temalı bu belgeselde, “İstanbul benim vatanım, her yanını özlüyorum” diyen eski İstanbullu Rumların hasreti adeta elle tutulabilecek. “Hasretim İstanbul” belgeseli sergi günleri içinde saat başlarında gösterilecektir.

Fotoğraf altı: Sanat Galerisinde görülebilecek olan “Hasretim İstanbul” sergisi daha önce İstanbul, Atina, Selanik ve Edessa’da ve Ankara-Çankaya Belediyesinde açıldı. Serginin açılışına Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Serpil Alpman, Yunanistan İzmir Başkonsolos genel sekreter Yoanna Samuilidu, Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Arif Ümit İşleri (Sergi sahipleri) ve Lozan Mübadilleri Ege Bölge temsilcisi Taner Yasav (Sergi sahipleri) katıldı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: