Hava kirliliği sağlığı bozuyor!

Hava kirliliği kış aylarında daha fazla görülen ve sağlığı bozan sıkıntılı bir mevzudur. Yaza oranla, kışın insanların daha aktif olmaları, ısınmak için yakılan evlerden çıkan dumanlar, araba egzozları vs. derken nefes alamaz hale geldiğimiz doğrudur. Özellikle akşam saatlerinde daha çok kendini gösteren bu rahatsız edici durum, ülkenin bazı yerlerinde zor bir çiledir. Hala sobanın kullanıldığı şehirlerde ise kirlilik iki katı daha fazladır. Ve kötü, kalitesiz hava ne olursa olsun sağlığı bozan bir etkendir.

Yaşam

Hava kirliliği sağlığı bozuyor! Mis gibi bahar havası gelinceye kadar, kendimizi bu kirli havadan korumanın yollarını bulmakla mükellefiz. Çünkü kış da gerekli lakin bir türlü yağmayan yağmurlar ve karlar, mikropların daha çok uçuşmasına ve su bekleyen toprağın boynunun bükülmesine yol açılıyor. Aslında yağış olsa bu kadar hava kirliliği de olmayacak.

Peki, hava kirliliğinden nasıl sakınabiliriz veya korunmak için nelere dikkat etmeliyiz. İlk olarak söyleyebileceğim şu ki, dışarı çıkıldığında burundan nefes almak ve hatta atkı kullanarak kötü havayı filtrelemeye çalışmak. Mümkünse daha çok gün ortasında dışarıya çıkmak ve akşam saatlerinde mümkün olduğu kadar az durmak. Sanayi bölgeleri yakınlarında oturmaktan uzak olmak! İç ortamlarda oluşan kirliliği önlemek ve dışarıdan hastalık getirip birbirimize bulaştırmamak için iç havaya dikkat etmek. Bacalara filtre taktırmak…

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: