Havuzlar hastalık yuvası olmasın

Uluslararası standartlara uygun olmalı

Diğer Haberler

Havuzlar hastalık yuvası olmasın Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Ümit Büyükeşmeli, insan sağlığı açısından havuzlarda gerekli tedbirlerin alınıp bakımların yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

Ümit Büyükeşmeli, yaz aylarının gelmesiyle turistik tesislerle birlikte birçok sitede de artık mevcut olan yüzme havuzlarının kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yeterince temizlenmediğinde havuzların insan sağlığı açısından ciddi riskler taşıdığını ifade eden Ümit Büyükeşmeli, yüzme havuzlarının yapım aşamasından kullanımına kadar dikkat edilmesi gereken çok sayıda ayrıntı olduğunu, tüm bu süreçlerde başta İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere yerel yönetimlere büyük sorumluluklar düştüğünü dile getirdi.

ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN OLMALI

Havuzların standartlara uygun yapılmaması ve işletilmemesinin yanında havuz kimyasallarında denetim yapılmamasının da büyük risk teşkil ettiğini vurgulayan Ümit Büyükeşmeli, "Kimyasallar uluslararası standartlara uygun olmalı. Bu alanda ülkemizde ciddi bir boşluk var. Yüzme havuzlarının sağlık koşullarına uygun ve can güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde yapılması adına oda olarak meslektaşlarımıza havuz tesisatı uygulama esasları konusunda 'havuz suyunun hazırlanması, bakımı ve işletilmesi', 'genel hijyen ve su ile bulaşabilecek hastalıklar', 'havuz suyunda kullanılan kimyasalların insan ve çevre sağlığı üzerine etkileri' ve 'ilk yardım' konularını içeren eğitimler veriyoruz" dedi.

YAĞ, TER, SALYA, İDRAR KİRLETİYOR

Yüzme havuzlarındaki suyun içme suyu niteliğinde olması, salgın hastalıklara sebep olmaması ve mikroplardan arındırılmış olması gerektiğini kaydeden Büyükeşmeli, havuz sularının gerek yüzen insanlardan gerekse çevre nedeniyle kirlendiğini belirtti. Havuza giren her kişinin suya fiziksel ve kimyasal artıklar bıraktığına vurgu yapan Büyükeşmeli, "Yağ, ter, salya, idrar, kozmetik ürünler, saç, kepek, toz, çim, kum-toprak, çam iğneleri nedeniyle havuz sürekli kirlenmektedir. Bu kirlilik kimyasal ve mekanik yöntemlerle yok edilmekte veya insan sağlığına zarar vermeyecek seviyeye düşürülmektedir" diye konuştu.

HAVUZ GÖREVLİLERİNE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR

Temiz ve kaliteli su temininin sürekliliği için otamatik dozlama sisteminin ve elektronik kontrol kumanda ünitesinin havuzlarda bulundurulmasının zorunlu hale geldiğini aktaran Büyükeşmeli, bu noktada herhangi bir ihmal ya da hata yapılmasının havuzda yüzen çok sayıda insanın sağlığını tehdit edici sonuçlar yaratabildiği için havuz görevlilerine büyük sorumluluk düştüğünü aktardı.

ELEKTRİK KAÇAĞINA KARŞI TOPRAKLANMALI

Havuz taban ve yan duvarlarının kaliteli malzemeyle kaplanıp kolay temizlenen, kaygan bir satha sahip olması gerektiğini ifade eden Ümit Büyükeşmeli, dolgu malzemesinin havuzlar için üretilen malzemeden kullanılıp mikrop barındırmaması gerektiğini dile getirdi. Havuzun betonarmesi yapılırken, inşaat demirlerinin duvarların dört köşesinden elektrik kaçağına karşı topraklanması gerektiğini anlatan Büyükeşmeli, "Çünkü havuz yakınına düşebilecek bir yıldırım veya civarındaki büyük bir elektrik kaçağı suda yüzenleri etkileyebilir. Tüm elektrikli aletler, pompalar, su altı lambaları, trafolar topraklanmalıdır" diye konuştu.

AYAK YIKAMA HAVUZU OLMALI

Havuzun içerisinde dışa dönük keskin köşeler bulunmaması, çarpma halinde tehlike yaratabilecek nesnelere yer verilmemesi, havuzun yakınında duş yeri ve mantar önleyici ayak yıkama havuzunun yapılmasıyla havuzlarda gece emniyeti için en az bir lambanın yakılı vaziyette tutulması gibi konuların büyük önem taşıdığını vurgulayan Büyükeşmeli, havuzların işletme sorumlularının suyun güvenli ve sağlıklı olmasını sağlamakla yükümlü olduğunu dile getirdi.

SİTELERDE KAPICILAR TEMİZLİYOR

Sağlıklı havuzun lüks değil bir gereklilik olduğuna işaret eden MMO Şube Başkanı Büyükeşmeli, özellikle site havuzlarının temizliğini yapan kapıcıların mutlaka yetkili kurumlardan havuz operatörlüğü eğitimi alması gerektiğini sözlerine ekledi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: