"Hayata Bağış" için basket!

Hayata Bağış Derneği, organ bağışında farkındalığı artırmak için Harun Erdenay, İbrahim Kutluay gibi ünlü sporcular ve organ nakli olan hastalarla basketbol maçı düzenliyor.

Diğer Haberler

"Hayata Bağış" için basket! Hayata Bağış Derneği, organ bağışı bilincinin artması amacıyla bugün düzenlenecek basketbol maçı ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bekleyişlerin en acımasızlarından, en zorlarından, en karamsarlarından ama inadına en umutlularındandır organ bekleyişi… O hastalar ki çalan her telefonda kalpleri hızla çarpar, her güne organ duasıyla başlar her geceyi aynı dualarla geçirirler… Aniden kötüleşip hastaneye yatmalarına, çok büyük sıkıntılarla ‘çalışmayan’ organının başka organlarını da bozmasına hatta hayatlarına mal olan organ yetmezlikleriyle boğuşur dururlar.

Oysa başka bir yerde bambaşka insanların yakınlarını kaybetme acılarına galip geldiğinde insana olan sevgileri, o hastalardan birkaç tanesi için hayat yeniden başlayabilmektedir. Hem de nasıl bir yeniden başlayıştır o… Hepimiz kadar üretken, çalışkan, sevgi dolu ve hepimizden daha tutkulu… Okuluna, işine, eşine, ailesine, sevdiklerine, hobilerine kısaca hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler. Siyahla beyaz, geceyle gündüz gibi… Bir gün önce ölmek üzere olan bir hasta bir gün sonra yeni organıyla ‘merhaba’ diyebilir. Birkaç ay içerisinde de tamamen normal hayatına dönebilir.

Hayata Bağış Derneği olarak organ nakli olan çocuklarımızın ve gençlerimizin ne kadar sağlıklı olduğunu kamuoyuna anlatmak amacıyla onlarla spor yapalım dedik. Hem de onlardan bir basketbol takımı kurup profesyonellerle maç yaptıracak kadar güveniyoruz çocuklarımıza. Sonra da beraber güzel bir gün geçireceğiz…

Türkiye Basketbol Federasyonu ve İBB Spor A.Ş.’nin destekleriyle, Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi’nin ev sahipliğinde 2 Mayıs Perşembe günü gerçekleşecek etkinliğimize değişik yaş gruplarından 20 çocuğumuz aileleriyle birlikte katılacak. Harun Erdenay, Haluk Yıldırım, İbrahim Kutluay, Barbaros Akkaş ve Levent Topsakal ilk beşiyle çıkacak basketbolcular da bizlerle olacak ve ‘bizim takım’la maç yapacaklar. Karşılaşmayı basketbol hakemliğinin duayeni ve hakem hocası Recep Ankaralı yönetecek. Sanatçı, sporcu, siyasetçi ve yerel yöneticilerin yanı sıra İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu da yanımızda olacaklardır.

Gelin hep birlikte organ bağışının nasıl güzelliklere vesile olduğuna şahit olalım. Önüne geçmenin bir yolu olmayan son başımıza geldiğinde ‘toprak olmasın can olsun’ diyebilmenin nasıl hayırlı bir karar olduğunu görelim… ve haykıralım “organ bağışı ‘Hayata Bağış’tır”.

Bunlarda ilginizi çekebilir: